Petr Vakoč získal na mistrovství Evropy v silniční cyklistice v Olomouci stříbrnou medaili v kategorii jezdců do 23 let. Ve spurtu po 165 kilometrech nestačil jen na Belgičana Seana de Bieho, třetí místo obsadil Toms Skujins z Lotyšska. Pro české cyklisty je to z ME do 23 let teprve druhá medaile, před osmi lety získal František Raboň v Moskvě zlato.

"Splnilo se mi něco, v co jsem doufal a o čem jsem snil od té doby, co jsem se před dvěma lety dozvěděl, že mistrovství Evropy se pojede u nás," zářil spokojeností Vakoč, jezdec profesionální stáje Etixx-Ihned.

"V posledních pěti kilometrech si Vakoč ve vedoucí skupině sám nastupoval, za každou cenu jsme chtěli medaili. To se povedlo, takže musím klukům složit poklonu, byli výborní," řekl reprezentační trenér René Andrle.

Na 196 jezdců z 34 zemí čekalo patnáct okruhů v okolí Svatého kopečku. Hned první kolo, stejně jako v sobotním závodu juniorů, poznamenal hromadný pád v Lošově. Ocitlo se v něm kolem čtyřicítky jezdců a několik jich opět musela sanitka s těžkými zraněními odvézt do nemocnice.

Na nehodu doplatila i dvojice Čechů: mistr republiky Michael Boroš již v závodu nepokračoval, David Dvorský sice nasedl a jel dál, ale po dalším kola také odstoupil.

To bylo pro českou sedmičku značné oslabení, ale zbylé kvinteto jezdců se s tím dokázalo skvěle vypořádat. "Říkali jsme, že chceme závod kontrolovat, být aktivní a chodit do úniků. I přes to oslabení to kluci splnili, v první polovině chytali nástupy hlavně Hník a Hirt, zbytek se obětoval pro Vakoče. Jsem maximálně spokojen," řekl Andrle.

Pět kol před koncem ujela osmička závodníků s Vakočem, a to se ukázalo jako rozhodující moment závodu. Vakoč často diktoval tempo, nakonec ale rozhodl až závěrečný spurt. Český jezdec nastoupil, ale De Bie potvrdil, že je výborným spurtérem, což dokazoval i v minulém týdnu na závodu Czech Cycling Tour.

"Věděl jsem, že Sean je ve spurtech hodně rychlý, a tak jsem to se spurtem zkusil dříve, ale na něj jsem opravdu neměl. I tak je to paráda," řekl Vakoč.

ME v silniční cyklistice jezdců do 23 let v Olomouci - závod s hromadným startem (165 km):

1. De Bie (Belg.) 4:19:02, 2. Vakoč (ČR), 3. Skujins (Lot.), 4. Alaphillipe (Fr.). 5. Foliforov (Rus.) všichni stejný čas, 6. Legac (Fr.) -5, ...19. Hník -1:23, 36. Černý -2:28, 48. Hampl -6:33, Boroš, Hirt, Dvorský (všichni ČR) nedokončili.

Související