Sedmidílný Světový pohár v cyklokrosu začíná v neděli v nizozemském Valkenburgu. Hned týden poté se mohou na nejlepší cyklokrosaře těšit i čeští fanoušci, seriál totiž zavítá opět do Tábora. Na jihu Čech by neměla na startu chybět česká jednička minulého ročníku Radomír Šimůnek, který dlouho bojoval se zdravotními problémy a ve ještě Valkenburgu nepojede.

V Nizozemsku se naopak představí Martin Bína. Juniorský mistr světa z roku 2001 právě ve Valkenburgu vyhrál na závěr minulé sezony v únoru na sněhu závod nižší kategorie a velmi dobrou formu si přenesl i do nového ročníku. O minulém víkendu skončil v úvodním dílu série bpost bank trofee v belgickém Ronse druhý za domácím mistrem světa Svenem Nijsem, až za Bínou dojel obhájce celkového prvenství Niels Albert.

"Výsledek hovoří o celkem dobré formě, ale je to jeden závod, byť náročný. Pro hlavu a pohodu to bylo samozřejmě dobrý. Do Valkenburgu jedu klidný a spokojený," řekl Bína serveru mtbs.cz.

"Trať znám, letos v únoru jsem tam vyhrál, byl tam sníh a led. Je to těžká trať, prudké stráně, nahoru a dolů. Letos jsme tam měli soustředění a stavitel Van der Poel okruh ještě ztížil. Snad nebude pršet, uklouzané to bude určitě, pršelo tu poslední dny hodně," uvedl třicetiletý jezdec, jemuž se v minulé sezoně SP nedařilo zpočátku podle představ. Nakonec triumfoval v závěrečném závodu v Hoogerheide a skončil na celkové 17. příčce.

"Letos mířím výš, to je jasné. Chci si to užít a dobře si zazávodit," dodal Bína.

Šimůnek zápolil už během jara se zdravotními problémy. Dubnový zápal plic s vysokými horečkami vystřídal zánět rohovky. V červnu se pak snažil dohnat promeškané tréninkové hodiny a po pádu si naštípl klíční kost. Následně bojoval s bakterií, která nejspíš přetrvala v těle po zápalu plic a zasáhla mu krk, průdušky a plíce.

"Jsem na Mallorce a snažím se dostat co nejvíc do nohou. Neseděl jsem čtrnáct dnů na kole, jsem teprve týden bez antibiotik. Avizoval jsem Tábor, mám to povolené od doktorů, ale nepojedu na výsledek. Chci si užít domácí závod se skvělou atmosférou," nastínil své nejbližší plány vracející se Šimůnek.

Vítěz Světového poháru bude znám nejpozději 26. ledna, kdy se ve francouzském Nommay pojede závěrečný závod. Týden poté přijde na řadu vrchol sezony v podobě světového šampionátu v Hoogerheide.

Nominace na první závod ve Valkenburgu:

Muži - elite: Martin Bína, Ondřej Bambula, Vladimír Kyzivát, Lubomír Petruš,

Muži do 23 let: Michael Boroš, Vojtěch Nipl, Tomáš Paprstka, Jakub Skála, Matěj Lasák,

Junioři: Adam Ťoupalík, Roman Lehký, Lukáš Kunt, Martin Dejmek, Jakub Honzík, Adrián Šírek,

Ženy: Pavla Havlíková, Martina Mikulášková, Nikola Nosková.

Související