Nejslavnější cyklistický závod světa uctí příští rok svoji legendu. Tour de France se pojede už po sto prvé a poctu vzdá svému pětinásobnému vítězi Miguelu Indurainovi. Stane se tak prostřednictvím časovky v Bergeracu, kde si Indurain v roce 1994 výrazně pomohl ke svému čtvrtému celkovému triumfu na Tour v řadě.

Celá trať ročníku 2014 má být odhalena až ve středu v Paříži, už nyní ale pronikly na veřejnost informace o časovce v Bergeracu, kde vynikající španělský časovkář Indurain vyhrál klíčový boj s chronometrem před více než 19 lety.

Miguel Indurain

* 16. července 1964
Španělsko

Tour de France vyhrál v letech 1991–1995 jako první cyklista s pěti triumfy v řadě.

Na olympijských hrách v Atlantě 1996 zvítězil v časovce jednotlivců.

Pro svoji výšku 188 centimetrů a 80 kilo váhy získal přezdívku “Big Mig”.

Časovka má vést celá na území akvitánského Bergeracu, má být okolo 50 kilometrů dlouhá - tedy o 14 méně než v roce 1994 - a bude patrně jedinou časovkou jednotlivců v příštím ročníku. Na programu však má být až v předposlední den a bude tak dost pravděpodobně rozhodovat o tom, komu v pařížském cíli zůstane žlutý trikot.

Indurain před lety dlouhou časovkou do Bergeracu, která byla devátou etapou a po níž šel do vedení v celkové klasifikaci, doslova prolétl průměrnou rychlostí okolo 50 kilometrů v hodině. Druhého v pořadí Tonyho Romingera ze Švýcarska za sebou nechal o dvě minuty. Francouz Armand de Las Cuevas tehdy na třetí příčce ztratil propastné čtyři minuty a 22 vteřin.

Podobnou poctu naplánovali na příští rok rovněž organizátoři druhého hlavního závodu sezony Gira d'Italia. V Itálii uctí na trase závodu památku fenomenálního italského jezdce Marca Pantaniho, od jehož smrti uplyne v příštím roce deset let. Pantani je dosud posledním cyklistou, jemuž se dva nejslavnější závody světa podařilo vyhrát v jednom roce.

Související