Navenek záměna dvou slov v názvu stáje, uvnitř výměna vládnoucí garnitury. Cyklistickou stáj Saxo-Tinkoff, ve které působí nejlepší český jezdec Roman Kreuziger, odkoupil podle očekávání ruský miliardář Oleg Tiňkov. Dosavadnímu vlastníkovi Bjarnemu Riisovi za ni údajně zaplatil částku šest milionů eur.

Bývalý dánský vítěz Tour de France Riis bude s platem milion eur ročně pokračovat minimálně další tři roky v roli generálního manažera. Změna vlastníka a názvu týmu na Tinkoff-Saxo byla oznámena na dnešní tiskové konferenci v Londýně, která byla přenášena živě na internetu.

Vedle Riise a Tiňkova se jí zúčastnil zástupce banky Saxo, jež nadále zůstane druhým sponzorem týmu, a také dva elitní jezdci stáje Alberto Contador a Nicolas Roche.

"Jsem strašně šťastný. Cyklistika je moje vášeň. Konečně mám tým ve WorldTour a také nejlepšího manažera Bjarneho a nejlepšího jezdce Alberta," uvedl Tiňkov.

Ruský miliardář byl sponzorem týmu zhruba rok a půl do letošního léta, kdy měl s Riisem spory ohledně další spolupráce. Původně to vypadalo, že Tiňkov založí vlastní stáj, nakonec však bude nadále zaměstnavatelem Kreuzigera či Contadora, kterého kritizoval během letošní Tour za vysoký plat a špatné výsledky.

"Od té doby jsme ale spolu strávili hodně času a tahle záležitost je už dlouho za námi," odmítl Contador, že by se předchozí spory promítly do dalšího působení týmu.

Riis byl majitelem stáje přes deset let. Jeho budoucnost v cyklistice je však nejasná kvůli chystané zprávě dánské antidopingové agentury o jeho údajných dřívějších dopingových praktikách.

Související