V roce 2013 sbíral cyklista Roman Kreuziger jeden úspěch za druhým. Nadcházející sezonu odstartuje pátý jezdec letošní Tour de France etapovým závodem Kolem Ománu. Druhým rokem pojede v dresu přední stáje Tinkoff-Saxo, kterou nedávno odkoupil ruský miliardář Oleg Tiňkov. Kreuziger už zná i svůj další program, zatím ho ale neodhalil.

"Určitě už vím, jak mám sezonu postavenou, ale slíbil jsem, že to prozradím až někdy po Vánocích nebo začátkem nového roku. Zatím můžu říci, že rok začnu v Ománu, a dále vás ještě nechám v napětí," řekl Kreuziger novinářům. "Začátek sezony bude podobný tomu loňskému s tím, že místo Francie tam bude Omán."

Roman Kreuziger

Narozen: 6. května 1986, Moravská Třebová
Výška a váha: 183 cm, 66 kg
Tým: Saxo Tinkoff (Dánsko)
Profesionální kariéra: Liquigas (2006-10), Astana (2011-12), Saxo Tinkoff (od 2013)
Největší úspěchy: 5. místo na Giru d'Italia 2011 a Tour de France 2013; bílý trikot pro nejlepšího mladého jezdce na Giru d'Italia 2011; vítěz etapy na Giru d'Italia 2012; vítěz etapových závodů Kolem Švýcarska 2008 a Kolem Romandie 2009; vítěz jednorázového závodu Amstel Gold Race 2013; juniorský mistr světa v silničním závodě s hromadným startem 2004

Závod Kolem Ománu se jede 11. až 16. února a podle sedmadvacetiletého Kreuzigera má ideální délky etap. "Jsou tam dojezdy na kopec, jedna větrná etapa, dojezdy pro sprintery a dvě těžší. Mohlo by mi to vyhovovat," uvažoval. "Navíc je to dobré i z hlediska podnebí, je lepší začínat v Arábii při 25 stupních než někde, kde by mrzlo. Je to dobré, že to není daleko, necelých šest hodin letu," dodal.

Už má za sebou první část přípravy na Kanárských ostrovech a i před Ománem bude trénovat na stejném místě. "Přelet do podobného podnebí tak bude lepší. Tělo dostane na začátku sezony zabrat, a když to dostane ve stejných podmínkách, tak to není takový šok, jako kdyby to bylo někde v chladnu," podotkl cyklista.

Neřekl, jestli bude v Ománu lídrem, protože jednička týmu Alberto Contador začne až v Algarve. "Teoreticky tam pojedeme lídr nelídr. Podle toho, kdo jak na tom bude. Já, (Nicolas) Roche, (Rafal) Majka, tak uvidíme," řekl Kreuziger. Na umístění nejspíš nepojede. "Navazující závody budou blízko, takže to bude první test."

Kreuziger kvitoval, že se vyjasnila situace v jeho stáji poté, co tým podle očekávání koupil ruský miliardář Oleg Tiňkov. "Je dobré, že má velké zázemí a nemá finanční problém. Oleg se cítí dostatečně silný a má potenciál, že se toho nemusí nikdo bát. Je strašně důležité, že má ten tým kapitál a nemusí se ohlížet," řekl Kreuziger.

Tiňkov koupil stáj od Bjarneho Riise, bývalý dánský vítěz Tour de France Riis bude v týmu další tři roky v roli generálního manažera. "A v tom vidím bonus," řekl Kreuziger. "Bjarne je motor týmu a zaneprázdňovalo ho shánění peněz, kdežto teď bude mít větší prostor. Už teď jsme spolu více v kontaktu než vloni," řekl.

Pátý muž letošní Tour de France Kreuziger cítí, že má v Tinkoff-Saxo dobrou pozici. "Myslím, že ano. Ten tým je hodně stavěný na Albertovi (Contadorovi), pak jsem tam já, Roche, Majka. Myslím, že mě berou hodně vysoko, a je důležité, že se mi vloni podařilo dobře zapsat do týmu. Je to znát i v atmosféře," pochvaloval si Kreuziger.

Související