Petra Kubistová loni jako jedna z pojištěných u Oborové zdravotní pojišťovny (OZP) vyzkoušela nový telemedicínský projekt diaBetty. Díky aplikaci v mobilu, kterou propojila s digitálním glukometrem, mohla sledovat hladinu cukru v krvi a konzultovat výsledky se svým lékařem on-line. V té době byla těhotná a trpěla tzv. těhotenskou cukrovkou. "Dojíždění do diabetologického centra v Praze mi trvá asi hodinu, další hodinu zpátky, pak musíte chvíli čekat tam. Mám další tři děti a ušetřilo mi to spoustu času," popisuje Kubistová. Spolu s ní loni vyzkoušelo pilotní telemedicínský program několik dalších žen a OZP se rozhodla projekt zařadit do hrazené prevence pro své pojištěné.

Počet žen, které v těhotenství trpí cukrovkou, se za poslední roky zvýšil. V roce 2000 jich bylo asi 1300, v roce 2013 přes čtyři tisíce. "Těhotenskou cukrovkou trpí čtyři až šest procent žen, které čekají dítě. Nemocná matka si musí neustále měřit hladinu cukru v krvi," popisuje profesor Milan Kvapil z Fakultní nemocnice v Motole, který na projektu spolupracoval. Běžně si ženy dělají domácí testy a musí se naučit, co jaké výsledky znamenají. Spolu se samovyšetřením musí také navštěvovat diabetologa.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.