Učitelé a další státní zaměstnanci půjdou k říjnovým volbám s tím, že jim příští měsíc díky současné vládě stoupne plat. Koalice se v pondělí dohodla, že učitelé dostanou od listopadu přidáno 15 procent a nepedagogičtí pracovníci, jako třeba kuchařky či školníci, budou mít plat vyšší o deset procent. O stejná procenta se zvedne plat i ostatním státním zaměstnancům. "Pro letošní rok jsou ještě nevyčerpané výdaje ve státním rozpočtu, takže to půjde na vrub úspor," vysvětluje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

23 mld.

korun bude pro příští rok stát navýšení platů učitelů a dalších státních zaměstnanců. Pokryje je lepší výběr daní.

Ještě v pátek přitom ministr financí Ivan Pilný (ANO) říkal, že ministerstva nic neušetřila, a na platy měl jen 12 miliard korun. V neděli už vycházel z nové predikce vývoje ekonomiky a přišel na to, že díky příjmům získá navíc 11 miliard korun, dohromady tak na platy bude 23 miliard. K tomu, aby se uspokojily všechny požadavky (vysoké školy, doprava), chce Pilný po ministerstvech, aby z nevyčerpaných prostředků našly čtvrtinu. To má dát dohromady 10 miliard.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?