V Česku je třináct státních svátků. Vyjma těch náboženských si je lidé příliš nepřipomínají − ale v posledních letech se to u jednoho mění. Blížící se výročí 17. listopadu získává reputaci svátku, který Češi opravdu jako svátek prožívají.

Loni dorazilo na závěr Festivalu svobody na Václavské náměstí nejméně 40 tisíc lidí. Další desítky tisíc se účastnily jiných akcí, které se k výročí konaly v metropoli i v jiných městech. Zejména na Národní třídě, ale nejen tam, šlo o setkání velká, pietní a důstojná, nikoliv demonstrace a protesty. Jiné svátky tuto formu nemívají.

Výročí se bude slavit ve velkém i letos, kdy se opět pořadatelé hlavních akcí v Praze − na Albertově, na Václavském náměstí či na Národní třídě − spojili pod názvem Festival svobody. Akce v rámci festivalu jsou pořádané občanskými iniciativami, které si samy zajišťují financování. Penězi přispívá například pražský magistrát, univerzity či drobní dárci.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?