Krátce po začátku druhého poločasu semifinálového zápasu mezi Německem a Tureckem začal v celé Evropě vypadávat obraz i zvuk. Důvodem byl výpadek proudu ve vídeňském vysílacím centru UEFA.

Televizi Prima se v napínavém závěru zápasu povedlo navázat spojení s Basilejí až v momentě, kdy Semih Sentürk v 86. minutě vyrovnával na 2:2. Po rozhodujícím gólu Phillipa Lahma v 90. minutě se spojení znovu přerušilo a diváci, kteří sledovali fotbal na této stanici, se museli spokojit s postřehy trojice František Straka, Vladimír Šmicer a Lukáš Zelenka.

Ti s moderátorem Radkem Šilhanem ve studiu pouze hodnotili už odehrané zápasy na turnaji, a diváci tak na zahraničních stanicích museli hledat, kde by se mohli dívat na konec dramatického zápasu. Povedlo se jim to, pokud naladili německý kanál ZDF a arabskou Al-Džazíru.

Jak je možné, že se Němcům a pak i Rakušanům povedlo zápas svých fotbalistů přenášet, kdežto Prima a další televizní stanice po celé Evropě pustily divákům jen poslední čtyři minuty základní hrací doby?

ZDF se bleskově rozhodla zařadit aspoň zvukový komentář v rozhlasovém stylu přes telefonní linku. Po šesti minutách Němci opět měli obraz, neboť využili možnost, kterou jiní neměli - převzali přes satelit záběry švýcarské televize. Ta měla jako jediná přímé spojení s basilejským stadionem.

Oficiální signál UEFA putoval přes Vídeň, kde kvůli bouřce došlo k výpadkům elektrického proudu.

"Změnit systém"

Přestože ZDF zveřejnila na obrazovce logo švýcarské televize, porušila smluvní podmínky UEFA. Podle platných regulí jsou totiž všechny světové televize kromě Švýcarů zavázány přebírat oficiální záběry UEFA.

Němci nicméně dali přednost okamžitému vysílání zápasu, který tak společně s nimi mohla sledovat i řada českých diváků.

Krok ZDF ve středu večer po několika minutách napodobila rakouská veřejnoprávní televize ORF, zatímco třeba francouzská TF1 vysílala archivní záběry.

Němci nyní prověřují možnost stížnosti na UEFA. Středeční výpadky podle šéfa sportovní redakce ZDF Dietera Gruschwitze ukázaly slabiny dosavadního systému a přímo v Německu navíc zabránily novému rekordu.

Televizní přenos sledovalo 29,54 milionu Němců, což znamená druhé místo v historické tabulce za semifinále Německo - Itálie (29,66 milionu) na předloňském mistrovství světa.