Fotbalisté pražské Slavie prohráli v úvodním utkání skupiny B Evropské ligy na hřišti favorizovaného Janova 0:2. Vedoucí celek italské ligy rozhodl o svém triumfu už v prvním poločase, kdy skórovali Zapater a Sculli. Další zápas v soutěži sehraje český mistr za čtrnáct dní doma proti francouzskému Lille.

Slávistický kouč Karel Jarolím, který měl před utkáním k dispozici jen 17 hráčů, vsadil na hru s dvěma klasickými útočníky - k Šenkeříkovi se vysunul na hrot i Hloušek. Domácí nastoupili podle očekávání v jejich tradičním rozestavení 3-4-3 a hned se pustili do ofenzivy.

Portugalský sudí De Sousa odpískal těsně za vápnem ve třetí minutě faul Suchému, jenž stejně jako v Liberci navlékl kapitánskou pásku, a velmi výhodnou pozici proměnil přesnou střelou k pravé tyči ve vedoucí gól Zapater. Vaniak se natahoval marně.

Slávistům tak nevyšel předzápasový plán a na hřišti silného protivníka pošesté ze sedmi posledních duelů v pohárech hned zkraje inkasovali. V bouřícím hledišti stadionu Luigiho Ferrarise měl z rychlé branky radost i bývalý janovský kanonýr Tomáš Skuhravý, jemuž se před utkáním dostalo od zaplněných tribun vřelého přivítání.

Domácí pokračovali v ofenzivě. V šesté minutě zamotal hostujícím bekům hlavy Palacio, udělal kličku do středu, ale Vaniakovu branku těsně minul. I slávisté se snažili být nebezpeční směrem dopředu a v osmé minutě si vytvořili skvělou šanci na vyrovnání. Hloušek našel volného Šenkeříka, který však střílel kousek nad břevno. Z protiútoku nedosáhla na nebezpečný centr ze strany druhá argentinská hvězda v janovském celku Crespo.

Po rušné čtvrthodině tempo trochu opadlo a dění se přestěhovalo hlavně mezi šestnáctky. Pražané s domácími ve středu pole poměrně drželi krok, ale několik nadějně rozehraných akcí zbytečně pokazili nepřesnostmi. S blížícím se koncem úvodního dějství Janov opět zvýšil aktivitu.

V 31. minutě podržel slávisty Vaniak, který nadvakrát zlikvidoval Zapaterovu dělovku. Šest minut před pauzou však už hosté podruhé inkasovali, když Tomovičův centr od rohového praporku poslal nechytatelně do sítě nabíhající Sculli.

Domácí tím definitivně získali kontrolu nad utkáním a po pauze vůbec nepůsobili jako tým, který s výjimkou semifinálové účasti v Poháru UEFA ze sezony 1991/92 nikdy nestartoval v evropských soutěžích. Jako vyspělé mužstvo drželi míč, kombinovali a několikrát mohli zvýšit.

Velmi blízko k tomu měl Rossi, jenž v 57. minutě střílel ze strany po Crespově přihrávce těsně vedle. Dvacet minut před koncem pak Zapater přizvedl nohou rohový kop a balon skončil na horní části břevna.

Pražané se dostali k větší ofenzivě příliš pozdě. Čtvrthodiny před koncem napálil ve skrumáži střídající Naumov jen hlavu jednoho z domácích beků a Jandova tečovaná střela v závěru skončila vedle. Slávisté tak prohráli i svůj šestý pohárový duel na hřišti italského soupeře.

Branky: 4. Zapater, 39. Sculli

Rozhodčí: De Sousa - Dos Santos, Nogueira (všichni Port.)