Polští fotbaloví fanoušci podle dostupných informací napadli pořadatelskou službu a pokusili se proniknout na stadion bez vstupenek.

Poláků, kteří nemají lístky na kvalifikační zápas, přijelo do Česka podle policie kolem tisícovky, mnozí z nich zůstali i po zahájení zápasu před branami stadionu. Policie po 20:00 informovala, že zatím zadržela sedm fanoušků hostů.

Největší incidenty nastaly poté, co fanoušci dorazili ke stadionu na Letné ze Staroměstského náměstí. Proti rozvášněnému davu zasáhli policisté na koních, psovodi a pořádková jednotka.

Vzduchem létaly dýmovnice a dělobuchy. Situace na místě byla velmi nepřehledná. Vstup pro hosty na stadion byl na několik minut uzavřen. Krátce před 19:00 ale už organizátoři opět vpouštěli fanoušky po kontrole dovnitř.

Policie se snažili projít s falešnými vstupenkami

Policie zatím zadržela čtyři Poláky kvůli podezření z trestných činů a tři další, kteří se údajně dopustili přestupků.

Několik lidí také podle zpravodajů shánělo lékařské ošetření. Mluvčí záchranné služby Jiřina Ernestová ale řekla, že zatím o žádných zraněných neví.

Pořadatelé navíc u brány do stadionu zadrželi dvacítku údajně falešných vstupenek. Nejtvrdší jádro chuligánů vpustili organizátoři za brány Letné těsně před samotným začátkem kvalifikačního utkání mezi českou a polskou reprezentací.

Před stadionem i nadále zůstává několik desítek lidí bez vstupenek. Původně se podle policie chtěli dohodnout s pořadateli, aby je na zápas pustili. Poláci totiž tvrdili, že vstupenky původně měli.

Poláci se chtěli mezi sebou prát, byli ale rozehnáni

V pátek o ně ale prý přišli, protože policie ještě na území Polska zadržela jejich autobus. Vstupenky podle Poláků zůstaly v autobuse.

Někteří čekání před stadionem vzdali, rozešli se do ulic, několik jich krátce po začátku zápasu nastoupilo do přistaveného autobusu, zřejmě odjeli zpět do Polska.

Policisté tvrdí, že většina polských fanoušků je ale ubytována v Praze, a proto se obávají toho, že výtržnosti budou pokračovat i po zápase.

Dav polských fanoušků se vpodvečer sešel na Staroměstském náměstí, kde se zhruba hodinu schylovalo k potyčkám mezi jednotlivými skupinami chuligánů, obávaní polští fanoušci se také pokoušeli rozprchnout do okolních ulic.

V tom jim nakonec zabránilo několik desítek těžkooděnců.

Do Prahy přijelo 4000 poláků včetně tvrdého jádra

Podle odhadů policie přijelo do Prahy 3000 až 4000 polských fanoušků, mezi nimi i obávané tvrdé jádro. Polští fanoušci přijížděli do Prahy postupně od pátku.

Vlaky, autobusy i auty dnes dorazili do metropole i zbylí fanoušci. Zprvu policisté nehlásili žádné větší potíže. Několik cizinců se dopustilo pouze drobných přestupků, údajně kradli v obchodě a na čerpacích stanicích.

Kvůli pověsti polských chuligánů provázely začátek zápasu nebývalé policejní manévry.

Od pátečního rána v Praze na bezpečnost dohlíží zhruba 1000 policistů z pořádkové, dopravní a kriminální policie, policisté na koních, psovodi se služebními psy a pyrotechnici.

Připravena byla i speciální pořádková jednotka a antikonfliktní tým, na situaci dohlížel vrtulník. V pohotovosti byli i policisté v krajích, především na severní Moravě a v Královéhradeckém kraji.

Související