Fotbalisté Slovenska si vybojovali historicky první účast na světovém šampionátu. Slováci vyhráli 3. kvalifikační skupinu o dva body před Slovinskem.

Svěřenci trenéra Vladimíra Weisse potřebovali v Polsku vyhrát, aby mohli slavit postup. Jenže těsně před zápasem začalo nad Chorzówem sněžit, což výrazně zhoršilo podmínky pro hru.

Paradoxně na to ale doplatili domácí, když při špatné viditelnosti neodhadl obránce Gancarczyk centr Hamšíka a vstřelil si vlastní gól.

Slovensko tak dostalo velmi brzy vítěznou vzpruhu, ovšem spíše mu to uškodilo. Po zbytek zápasu totiž byli lepší domácí, kteří jen vinou skvělých zákroků hostujícího brankáře Muchy nevyrovnali.

Gólman, který zná polské prostředí díky angažmá v Legii Varšava, se vyznamenal především při šanci Jeleně v závěru poločasu.

I po změně stran musel několikrát předvést své umění a jen díky němu Slováci udrželi potřebné vítězství. Zvláště když Šesták odmítl šanci na navýšení skóre.

Polsko ale z tlaku nevyrovnalo a Slovensko se tak stalo posledním devátým přímým postupujícím z Evropy na šampionát v Jihoafrické republice.

Slovinsko vybojovala baráž na úkor Čechů

Fotbalisté Slovinska potvrdili v San Marinu roli favorita a po vítězství 3:0 si zahrají baráž o mistrovství světa na úkor Čechů.

Vítězství nad outsiderem skupiny svými góly zajistili ve 24. minutě kapitán Milivoje Novakovič a po změně stran Dalibor Stevanovič s Marko Šulerem.

Slovinci sice na San Marino vyrukovali náporem, ovšem domácí amatéři dlouho odolávali. Když už se zdálo, že se hosté začínají trápit, prosadil se kapitán Novakovič a svým pátým kvalifikačním gólem potvrdil roli týmového kanonýra.

San Marino dalo za celou kvalifikaci jediný gól, a tak se dalo předpokládat, že na vyrovnání nedosáhne.

Zvlášť když brzy po změně stran hřiště opustil jednoznačně nejlepší střelec v historii země Selva. Naopak v 67. minutě zvýšil Stevanovič a devět minut před koncem uzavřel střelecký účet Šuler.

Slovincům pokazil radost z vítězství výsledek z Polska, kde Slovensko vyhrálo a poslalo Slovince do baráže.

Polsko - Slovensko 0:1 (0:1)

Branka: 3. vlastní Gancarczyk. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.).

Polsko: Dudek - Rzežniczak, Glowacki, Bieniuk, Gancarczyk - Blaszczykowski, Guerreiro (60. Peszko), M. Lewandowski, Obraniak - Jeleň (68. R. Lewandowski), Brožek (86. Janczyk). Trenér: Majewski.

Slovensko: Mucha - Pekarík, Petráš, Štrba, Saláta - Weiss (67. Novák), Hamšík, Kozák (85. Karhan), Kopúnek - Šesták (75. Švento), Jendrišek. Trenér: Weiss.

San Marino - Slovinsko 0:3 (0:1)

Branky: 24. Novakovič, 67. Stevanovič, 81. Šuler. Rozhodčí: Szabo (Maď.).

San Marino: A. Simoncini - Vitaioli, Mauro Marani, Berretti (46. Buglia), D. Simoncini, Albani - Valentini (77. Cervellini), Michele Marani, Manuel Marani, Vitaioli - Selva (63. Rinaldi). Trenér: Mazza.

Slovinsko: Handanovič - Brečko (85. Ilič), Šuler, Cesar, Jokič - Birsa, Stevanovič (85. Krhin), Kirm, Radosavljevič - Novakovič, Dedič (51. Ljubijankič). Trenér: Kek.