Vítězné tažení Olomouce v dohrávce 16. kola první ligy ukončili fotbalisté Ostravy, kteří na neutrálním hřišti ve Vítkovicích zvítězili 2:0.

Svůj sedmý gól v sezoně vstřelil Mario Lička, vítězství v závěru zpečetil premiérovou trefou v lize Dominik Kraut.

Sigma sice měla po větší část zápasu velkou územní převahu, ale její ofenzíva tentokrát vyšla naprázdno a po pěti výhrách v řadě padla. Ostrava tak zimní přestávku stráví na třetím místě, kde o skóre přeskočila Jablonec.

Koubek: Museli jsme vsadit na obranu

Baník i ve vítkovickém azylu uhájil podzimní domácí neporazitelnost a přezimuje na třetím místě. Kouč Miroslav Koubek musel uznat, že herní kvalita byla na straně soupeře.

"Sigma dokázala, že je kvalitou dále a má vyšší herní kulturu, ale vždycky se dá soupeři čelit. Museli jsme vsadit na to, co je účinné.

To znamená aktivní obrana, nedat prostor, napadání co nejvýše a pochytání brejků. Ne všechno se podařilo, ale cítil jsem, že s postupem utkání je naše obrana natolik kompaktní, že se Sigmě nepodaří ji překonat," konstatoval Koubek.

Větší obavy o výsledek měl do přestávky. "Sigma v úvodu hrozila více. To jsem se obával, že se trefí, i když podle mě až tak vyložené šance neměla.

Když jsme v poločase vedli 1:0, věřil jsem, že naše akcie stoupají. Ve druhé půlce byla naše defenzíva kompaktní," dodal Koubek.

Psotka: Lepší jsme byli jen po šestnáctku

Olomouci po pěti kolech zvlhl střelecký prach a z územní převahy v Ostravě nic nevytěžila. "Měli jsme optický tlak, ale soupeř byl produktivnější. Připomenulo mi to hodně úvod sezony," posteskl si kouč Zdeněk Psotka.

Hra Sigmy podle něj byla lepší v prvním poločase. "Úvod byl opatrný, přesto jsme si vytvořili dvě výborné šance, kdy Šultes s Bajerem šli dvakrát sami na bránu. Nedali jsme a Baník nás potrestal.

Potom jsme začali hrát více po zemi, vytvářeli si mnohem více šancí, ale nedokázali jsme se prosadit," konstatoval Psotka.

Proti zhuštěné obraně Baníku se Olomouc po změně stran už tolik neprosadila. "Převahu jsme měli, ale jen po šestnáctku. Baník se v devíti, desíti lidech zatáhl před vlastní šestnáctku, nebyl tam prostor na kolmou přihrávku.

Snažili jsme se po stranách, ale centry, které přicházely, neměly adresáta a z brejků hrozil spíše Baník," připustil Psotka.

16. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - Sigma Olomouc 2:0 (1:0)

Branky: 11. Lička, 89. Kraut. Rozhodčí: Adam - Košec, Marek. ŽK: Lukeš, Neves - Ordoš, Kaščák. Diváci: 7994 (vyprodáno).

Ostrava: Baránek - Řezník, Neuwirth, Bolf, Neves - Lukeš, Marek, Lička - Mičola (90. Wojnar), Zeher (82. Kraut), Varadi (90. Strnad). Trenér: Koubek.

Olomouc: Lovásik - Janotka, Dreksa, Komárek, Onofrej - Kaščák (82. Vepřek), Hořava (85. Otepka) - Petr (75. Štěpán), Ordoš, Bajer - Šultes. Trenér: Psotka.