Český obránce Ondřej Mazuch pomohl fotbalistům Anderlechtu Brusel k postupu do vyřazovací fáze Evropské ligy. V zápase na hřišti nejofenzivnějšího týmu skupin Ajaxu Amsterodam přispěl Mazuch dobrým výkonem k výhře 3:1, která posunula Anderlecht do čela tabulky. Ze skupiny B, kam patřila pražská Slavia, si postup mezi 32 nejlepších týmů zajistilo Lille a Valencie. Poslední volné místo pak zaplnilo Twente Enschede.

Anderlechtu stačila proti Ajaxu k postupu i remíza, ale belgický celek nechtěl nechat nic náhodě a již v první půli si zajistil tříbrankové vedení. Dvakrát se prosadil Romelo Lukaku. Útok Ajaxu, který ve skupině vyslal v průměru téměř 15 střel za zápas, se tentokrát téměř neprosadil. Až v závěru alespoň snížil Urby Emanuelson střelou z přímého kopu.

Anderlecht si tak v klidu pohlídal postup na úkor Dinama Záhřeb. Chorvatský celek i s Miroslavem Slepičkou v sestavě navíc v závěrečném zápase podlehl 1:2 Temešváru. V týmu hostů zůstal Lukáš Magera jen na lavičce.

Mazuch dnes odehrál v obraně Anderlechtu celý zápas a pomohl tak k tomu, že si na jaře možná již budou moci v Evropské lize zahrát i jeho krajané Jan Polák a Daniel Zítka, kteří podstupují rekonvalescenci po dlouhodobých zraněních.

Valencia si postup pohlídala

V zamotané skupině B nakonec podle očekávání vybojovala postup Valencie, která se však na hřišti Janova hodně zapotila. V závěru první půle se sice dostala do vedení zásluhou Bruna, domácí ale záhy srovnali po trefě Hernána Crespa a v tu chvíli Valencii dělil od vyřazení jediný inkasovaný gól.

Janov však na postupový zásah nedosáhl, a tak v páté minutě nastavení definitivně rozhodl hostující kanonýr David Villa, který napravil, že chvíli předtím neproměnil pokutový kop. Valencii do dalších bojů doprovodí Lille, které si snadno poradilo s pražskou Slavií.

Salcburk vyhrál i šestý zápas

Hamburk prohrál boj o prvenství ve skupině C, když Hapoelu Tel Aviv podlehl na jeho hřišti 0:1. Po celé utkání u toho byl stoper David Rozehnal. Další Čech David Jarolím tentokrát zůstal podobně jako některé další opory Hamburku jen na lavičce.

Salcburk vyhrál i šestý zápas ve skupině, když si ze hřiště Villarrealu odvezl výhru 1:0. Již v sedmé minutě ji zajistil slovenský záložník Dušan Švento, bývalý hráč Slavie. Posledních pět minut u toho byl i Čech Patrik Ježek. Salcburk tak jako jediný z 48 účastníků soutěže získal plný počet bodů.

Skupina A:

Dinamo Záhřeb - Temešvár 1:2 (0:0) Branky: 80. vlastní Scutaru - 67. Bucur, 84. Goga. Rozhodčí: Velasco Carballo (Šp.).

Ajax Amsterodam - Anderlecht Brusel 1:3 (0:3)  Branky: 77. Emanuelson - 13. a 22. Lukaku, 43. Legear. Rozhodčí: Cakir (Tur.).

Dinamo Záhřeb - Temešvár 1:2 (0:0), Ajax Amsterodam - Anderlecht Brusel 1:3 (0:3).

1. Anderlecht Brusel 6 3 2 1 9:4 11

2. Ajax Amsterodam 6 3 2 1 8:6 11

3. Dinamo Záhřeb 6 2 0 4 6:8 6

4. Temešvár 6 1 2 3 4:9 5

Skupina C:

Hapoel Tel Aviv - Hamburger SV 1:0 (1:0)  Branka: 23. Yeboah. Rozhodčí: Nikolajev (Rus.).

Rapid Vídeň - Celtic Glasgow 3:3 (3:1) Branky: 1. a 8. Jelavič, 19. Salihi - 24. a 67. Fortuné, 90.+1 McGowen. Rozhodčí: Malek (Pol.).

1. Hapoel Tel Aviv 6 4 0 2 13:8 12

2. Hamburger SV 6 3 1 2 7:6 10

3. Celtic Glasgow 6 1 3 2 7:7 6

4. Rapid Vídeň 6 1 2 3 8:14 5

Skupina G:

Lazio Řím - Levski Sofia 0:1 (0:0) Branka: 61. Jovov. Rozhodčí: Collum (Skot.).

Villarreal - Salcburk 0:1 (0:1) Branka: 7. Švento. Rozhodčí: Hriňák (SR).

1. Salcburk 6 6 0 0 9:2 18

2. Villarreal 6 3 0 3 8:6 9

3. Lazio Řím 6 2 0 4 9:10 6

4. Levski Sofia 6 1 0 5 1:9 3

Skupina H:

Steaua Bukurešť - Twente Enschede 1:1 (1:1) Branky: 18. Kapetanos - 35. Stam. Rozhodčí: De Sousa (Por.).

Fenerbahce Istanbul - Šeriff Tiraspol 1:0 (1:0) Branka: 15. Boral. Rozhodčí: Szabo (Maď.).

1. Fenerbahce Istanbul 6 5 0 1 8:3 15

2. Twente Enschede 6 2 2 2 5:6 8

3. Šeriff Tiraspol 6 1 2 3 4:5 5

4. Steaua Bukurešť 6 0 4 2 3:6 4

Skupina I:

Benfica Lisabon - AEK Atény 2:1 (1:0) Branky: 45. a 73. Di María - 84. Blanco. Rozhodčí: Rocchi (It.).

Everton - Borisov 0:1 (0:0) Branka: 75. Jurevič. Rozhodčí: Dereli (Tur.).

1. Benfica Lisabon 6 5 0 1 13:3 15

2. Everton 6 3 0 3 7:9 9

3. Borisov 6 2 1 3 7:9 7

4. AEK Atény 6 1 1 4 5:11 4