Fotbalová reprezentace Toga odstoupila z fotbalového mistrovství Afriky. Stažení týmu z turnaje, který začíná v neděli, oznámil ministr a mluvčí tožské vlády Pascal Bodjona. Vedení týmu se takto rozhodlo po včerejším ozbrojeném útoku na týmový autobus během cesty na šampionát v Angole, po němž hned zemřel řidič autobusu. Dnes zraněním podlehli i asistent trenéra a mluvčí týmu - počet obětí se tak vyšplhal na tři.

K útoku na fotbalisty se přihlásila separatistická skupina FLEC, bojující za osamostatnění provincie Cabinda.

Stanice BBC přinesla obrázky, na kterých fotbalisté Toga v šoku postávají u silnice a brečí. Nejvíce záběrů směřovalo na hlavní hvězdu týmu - útočníka Manchesteru City Emmanuela Adebayora. Někteří z tožské výpravy se i snažili přesvědčit další týmy, aby se turnaje neúčastnily. "Mluvili jsme s dalšími týmy v naší skupině a snažili je přesvědčit, aby turnaj bojkotovali také,“ řekl francouzskému listu L´Equipe tožský fotbalista Alaixys Romao.

Naopak angolská vláda a organizátoři turnaje se snažili vedení tožské reprezentace přesvědčit, aby tým odehrál své zápasy ve městě Cabinha. V pondělí měli hrát první zápas s Ghanou. Angolský premiér Paulo Kassoma vydal prohlášení, že šlo o izolovaný akt násilí a zaručil se za bezpečnost ostatních účastníků turnaje.

Kluby Premier League chtějí své hráče zpět

Vražedný útok nadzvedl i manažery klubů anglické Premier League, z níž je na šampionátu v Angole 31 fotbalistů. Řada klubů žádá, aby se jejich hráči vrátili zpět.

"Jsem zděšen. Mám na turnaji dva hráče a chci, aby byli co nejrychleji zpět tady,“ prohlásil manažer Hullu City Phil Brown.

Dokonce čtyři reprezentanty vyslal do Angoly poslední tým soutěže Portsmouth. "Je to strašné, tragická situace. Mám velké starosti. Bezpečnost hráčů musí být prvořadá, a proto si myslím, že by se měli vrátit, jakmile to bude možné,“ uvedl Peter Storrie, šéf exekutivy Portsmouthu.

Organizátoři MS: S mistrovstvím v Jižní Africe to nemá žádnou spojitost

Zprávu o incidentu si vyžádala od Africké fotbalové konfederace mezinárodní federace FIFA, která vyjádřila politování a sympatie tožské reprezentaci.

Útok na fotbalisty znovu vyvolal pochybnosti také kolem bezpečnosti účastníků letního mistrovství světa, které bude hostit JAR jako první africká země v historii. Mluvčí organizačního výbor MS Rich Mkhondo to však odmítá. "To je stejné jako říct, že takováto událost například v České republice by měla dopad na nějakou akci v Británii," citovala mluvčího agentura AP. "Rádi bychom ujistili, že mezi tím, co se stalo v Angole, a přípravami Jižní Afriky na pořádání MS není žádná spojitost," uvedl Mkhondo.