Český reprezentant Petr Čech skončil v anketě Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) o nejlepšího brankáře světa za rok 2009 na pátém místě. Pro gólmana londýnské Chelsea je to nejhorší výsledek za posledních šest let. Vítězství v anketě obhájil španělský brankář Iker Casillas z Realu Madrid, jenž dostal nejvíc hlasů od odborníků z 84 zemí.

Sedmadvacetiletý Čech v uplynulém roce několikrát sklidil kritiku za lehce inkasované góly. I v oficiálním textu IFFHS k anketě stojí, že "nepotvrdil formu z předchozích let". Od hlasujících dostal pětasedmdesát hlasů a pohoršil si proti loňsku o jedno místo. Jeho nejlepším umístěním v anketě je vítězství z roku 2005. Dvakrát byl druhý a jednou třetí.

Prvenství obhájil Casillas, který s náskokem 80 bodů znovu porazil italského brankáře Gianluigiho Buffona z Juventusu, který anketě vládl v letech 2003, 2004, 2006 a 2007. Třetí místo připadlo Brazilci Juliu Césarovi z Interu Milán a před Čecha se dostal i nizozemský veterán Edwin van der Sar z Manchesteru United.

Sestřih zákroků Petra Čecha: