Anglické fotbalové kluby trápí dluhy a nezdravá ekonomika. To je i případ West Hamu United, který chystá krizové řešení. Noví vlastníci David Sullivan a David Gold totiž krátce po převzetí londýnského fotbalového celku usoudili, že jsou všichni v klubu výrazně přepláceni, a tak se od hráčů po řadové zaměstnance chystají zavést úsporný program, který obnáší mimo jiné čtvrtinové snížení platů.

"Klub je ve strašném stavu. Když jsem se díval na smlouvy jednotlivých lidí, stěží jsem věřil vlastním očím. Naprosto všechny pozice jsou přeplacené, ať už se bavíme o administrativě nebo o hráčích. Všichni berou mnohem víc, než by měli jinde," citoval Sullivana deník The Sun.

První na řadě byli lidé z managementu, kteří už prý akceptovali čtvrtinovou redukci mezd bez výjimky. Stačila zmínka, že bez ní by klub musel 20 až 30 zaměstnanců rovnou propustit. "Okolo prvního týmu se pohybuje doslova armáda lidí. Nejpozději v létě požádáme o dobrovolné snížení platu každého v klubu, hráče nevyjímaje," řekl Sullivan.

Britská média začala okamžitě spekulovat, koho z hráčů se úsporná opatření týkají. Za nejlépe vydělávající v Upton Parku jsou považováni záložníci Kieron Dyer a Scott Parker, kteří si údajně vydělají až 260 tisíc liber měsíčně (asi 7,7 milionu korun), a tak zřejmě budou první na ráně. Šetření by se mohlo dotknout i českého defenzivního univerzála Radoslava Kováče, náhradního brankáře Marka Štěcha a trenéra gólmanů Luďka Mikloška.

Sullivan s Goldem, kteří před West Hamem dlouhou dobu šéfovali Birminghamu, jsou prý k úsporám odhodlaní za každou cenu. "Jen tak dokážeme předejít zkáze, která by v případě sestupu byla horší než v Newcastlu," připomněl Sullivan osud jiného slavného klubu, jehož vleklé finanční problémy nezastavil ani loňský sestup. West Ham ztrácí čtrnáct kol před koncem na záchranu jeden bod.