Fotbalisté znají termíny kvalifikace mistrovství Evropy 2012. Začnou 7. září doma s Litvou a na půdě téhož soupeře budou končit 11. října 2011. Se Skotskem hrají doma letos 8. října, na jeho půdě 3. září příštího roku. Se Španělskem odehrají obě utkání příští rok: 25. března ve Španělsku, v předposledním utkání kvalifikace pak obhájce evropského titulu bude hrát 7. října 2011 v Česku.

Reprezentační manažer Vladimír Šmicer, trenér Michal Bílek i vedoucí týmu Jaroslav Dudl letěli na schůzku do Madridu s tím, že čekají složitá jednání především se Skoty. "Nejde nám tam ani tak o pořadí zápasů, ale nechceme hrát u našich největších soupeřů v závěru kvalifikace, což je samozřejmě naopak jejich představa," vyvsvětlil Šmicer, v čem očekával největší problém. Nakonec může být spokojený napůl. Španělé, jasný favorit skupiny, přijedou do Česka, ale předtím musí český celek do Skotska.

Termínová listina vznikla nečekaně rychle - už za hodinu a půl. "Já jsem byl optimista už před schůzkou. Už na čtvrteční večeři jsme se předběžně shodli se zástupci Litvy, Lichtenštejnska a také se Skotskem. Menší zádrhel byl jen dnes se Španěly, kteří nechtěli hrát předposlední zápas u nás. Nakonec se ale přizpůsobili a dohoda byla na světě," řekl Šmicer.

Češi odlétali do Španělska především s přáním, aby na závěr kvalifikace nehráli ve Skotsku, což se jim splnilo. "Nevadí nám hrát ve Skotsku 3. září, jen jsme tam nechtěli jet v jednom z posledních dvou termínů," naznačil Šmicer, v čem ustoupila česká vyjednávací delegace, v níž byli také reprezentační trenér Michal Bílek a vedoucí týmu Jaroslav Dudl.

Se Skotskem tak Češi sehrají letos dvě utkání. Ve středu 3. března se totiž představí v Glasgowě v přípravném zápase, který byl dojednán už loni a oba soupeři se ho rozhodli ponechat.

Hladký průběh překvapil i Dudla, který absolvoval všechny termínové schůzky od počátku samostatné české reprezentace. "Už jsem zažil různé průběhy, ale opravdu musím říci, že to dnešní jednání bylo ze všech nejjednodušší. Výpravy k problému přistoupily tvůrčím způsobem. Každý trochu slevil a bylo vše domluveno," uvedl pro svazový web.

Poprvé se bude kvalifikace hrát v nových dnech. Původní systém středa - sobota, nyní vystřídají pátek a úterý.

Program zápasů českých fotbalistů v kvalifikaci ME 2012

7. září 2010: Česko - Litva
8. října 2010: Česko - Skotsko
12. října 2010: Lichtenštejnsko - Česko
25. března 2011: Španělsko - Česko
29. března 2011: Česko - Lichtenštejnsko
3. září 2011: Skotsko - Česko
7. října 2011: Česko - Španělsko
11. října 2011: Litva - Česko

Související