Bezpečnost, to je největší otazník nadcházejícího fotbalového mistrovství světa v Jihoafrické republice. Organizátoři proto spolupracují s mezinárodními bezpečnostními složkami jako Interpol a FBI. Policejní šéfkomisař Bheki Cele v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že nejsou evidovány žádné aktuální hrozby teroristického útoku, v otázce bezpečnosti je podle něho ale potřeba stálé pozornosti. "Úzce spolupracujeme s FBI a dostáváme cenné rady," uvedl.

Přestože v zemi zemře po násilných činech prúměrně každý den padesát lidí, Cele se domnívá, že se situace v posledních letech zlepšuje. Během šampionátu bude 41 000 policistů dbát na ochranu hráčů i fanoušků. Na zajištění jejich bezpečnosti bude vyčleněno 170 milionů dolarů. "Před dvěma týdny jsem mluvil se zástupci Interpolu a pošlou nám své lidi, budou vše koordinovat," ujistil Cele.

"Historie je na naší straně. Pořádali jsme přes 140 významných akcí a vždy je dokázala jihoafrická policie ochránit," dodal. Tamní vládě se nelíbí kritika médií z celého světa, které upozorňují na vysokou kriminalitu. Nejmenovaná britská společnost se snaží fanouškům pro šampionát zajistit ochranné vesty. "Kolik peněz chtějí do toho projektu dát? V takové společnosti by měli někoho vyhodit," zlobil se policejní šéfkomisař. "Když myslím na rok 2010, spím klidně," dodal k akci, která začne 11. června.

Související