Za tři sta tisíc korun si měl podle prohlášení čtyř hráčů Bohemians Praha objednat výhru Olomouce brankář hanáckého týmu Petr Drobisz. Jako první přinesl tuto zprávu sobotní deník Aha!, který otiskl i faksimile notářsky ověřeného prohlášení Marka Kincla. Podobné prohlášení podle všeho loni v listopadu učinili a u notáře uložili i Roman Dobeš, David Zoubek a Miroslav Obermajer.

Celou věc Aha! prozradil šéf Bohemians Praha Karel Kapr. Toho se podařilo zastihnout i serveru ihned.cz. "Olomouci tenkrát šlo o postup do Poháru UEFA (Evropské ligy). Proto jsem se obával, že by k něčemu takovému, tedy k pokusu o ovlivnění mohlo dojít. A hráči mi potvrdili, že je někdo z Olomouce skutečně kontaktoval," prohlásil Kapr pro ihned.cz

Kapr peníze uložil, ale pokus o korupci neohlásil 

Řekl hráčům, ať se pokusí zápas vyhrát, ale v případě porážky ať s druhou stranou na oko hrají její hru a ať si peníze vezmou. Olomouc vyhrála 3:0, hráči Bohemians Praha 300 000 korun skutečně dostali a odevzdali je Kaprovi. "A já jsem je dal do advokátní úschovy. Proč jsem už tehdy v květnu celou věc neohlásil? Neměl jsem dostatečné důkazy."

Až v průběhu podzimu prý Kapr podle svých slov od hráčů vyzvěděl, že peníze jim měl nabídnout i předat brankář Olomouce Petr Drobisz. "A pak jsem naše hráče požádal, aby v tom směru učinili i výpovědi u notáře. Rozuměl jsem tomu, že se jim do toho nechtělo. Je to přeci jen závazný a nevratný krok," říká Kapr.

Policie se ozvala sama, říká šéf Bohemians Praha 

Zmínění hráči své výpovědi učinili loni v listopadu. Fotbalový svaz Kapr o celé věci neinformoval vůbec, policie se mu prý v lednu ozvala sama. "Ptali se mě na ty věci a já jim je potvrdil. Jak na to přišli o ni sami, to nevím. Předpokládám, že probíhá nějaké vyšetřování."

Na otázku, proč se zveřejněním celé věci čekal Kapr do března, odpověděl: "Musel jsem si celou věc dobře promyslet a zvážit. Není nic jednoduchého pustit se do něčeho takového."

Brankář Drobisz: Oni lžou! S úplatky nemám nic společného 

Brankář Petr Drobisz popírá, že by cokoli z výše uvedeného bylo pravdou. "Oni lžou! Já jsem nikomu úplatek nenabízel ani nepředal," řekl pro Aha! Zásadní nesouhlas s obsahem článku v Aha! vyjádřilo i vedení olomouckého celku. "Skutečnosti v něm uvedené odmítá a připravuje kroky k právní ochraně," píše se na klubovém webu.

"Ráno mi volalo několik lidí, ať si koupím Aha!," reaguje ředitel Sigmy Olomouc Jiří Kubíček. "Tak jsem si ho koupil... Za klub v tuto chvíli nemohu nic říct, protože máme interní pravidlo, že vyjádření za klub mohou jednotliví členové vedení sdělit jen na základě společného stanoviska. A ještě jsme se všichni nespojili. Za sebe můžu říct jen to, že jsem v šoku."

Šéf disciplinárky: Hráči hrozí až 15 let bez fotbalu, klubu i vyloučení z ligy 

Předseda ČMFS Ivan Hašek se vyjádřil, že svaz celou kauzu důsledně prošetří. Na starost to evidentně dostane disciplinární komise, jejíž předseda Jiří Golda HN sdělil:  "V článku AHA! jde o závažná prohlášení, týkající se skutečností, které je nutné začít šetřit. Disciplinární komise se bude případem co nejdříve zabývat. Korupce jednoznačně patří mezi nepřijatelné jevy a pamatuje na to i disciplinární řád, který po novelizaci týkající se postihů za korupční jednání umožňuje udělit velmi přísné tresty."

Pokud se celá věc prokáže jako pravdivá, čekají Drobisze, případně Sigmu Olomouc přísné sankce. "Obecně lze říci, že pokud bude prokázáno nesportovní a nekalé ovlivňování výsledku, pak se jedná v případě jednotlivce o zastavení činnosti nebo o zákaz výkonu funkce na 12 měsíců až 15 let a pokuta může být až půl milionu korun," vysvětluje Golda. "V případě provinění kolektivu jsou tresty v podobě pokuty, která může dělat až 10 milionů korun, a odebrání až 20 bodů, popřípadě vyloučením družstva ze soutěže."