Ačkoliv za favorita semifinálového duelu fotbalové Ligy mistrů mezi Interem Milán a Barcelonou je všeobecně považováno katalánské mužstvo, před úterním prvním zápasem nahrávají okolnosti italskému celku. Inter totiž hraje doma a navíc Barcelonští museli tisíc kilometrů dlouhou cestu do Milána kvůli problémům v letecké dopravě nezvykle absolvovat autobusem.

"Určitě to pomůže naší soudržnosti. Před zápasem se ještě víc semkneme,“ věřil ještě před odjezdem do Itálie záložník Barcelony Sergio Busquets. "Není to nic, co bychom si přáli, ale řada týmů ve druhé nebo třetí lize takto cestuje pořád. Nemůžeme se na to vymlouvat,“ prohlásil už po čtrnáctihodinovém přesunu do dějiště utkání trenér Barcelony Pep Guardiola.

Guardiola si na toto téma na tiskové konference dokonce i zašpásoval. Barcelona totiž mohla místo do Itálie cestovat do Ruska, Inter však ve čtvrtfinále CSKA Moskva vyřadil. "Představte si cestu do Moskvy. To bychom museli vyrazit hned po sobotním ligovém zápase,“ žertoval kouč.

Barcelona nadchla všechny, co se o fotbal i jen trochu zajímají, galapředstavením v odvetném čtvrtfinále proti Arsenalu. Její drtivou výhru 4:1 vedl famózní Lionel Messi, jenž vstřelil všechny čtyři branky. "Akceptuji, že fotbalový svět říká, že oni jsou favorité, ale já si myslím, že je to padesát na padesát,“ říká trenér Interu José Mourinho.

Právě kvůli Mourinhovi by však postup Interu do finále nebyl velkou senzací. Portugalský trenér své hráče skvěle takticky připravuje. A jeho strategické plány jsou zatím ve vyřazovací fázi Ligy mistrů při stoprocentním plnění hráčů mimořádně účinné. Milánští vyhráli obě osmifinále proti Chelsea i dvě čtvrtfinále proti CSKA Moskva.

"On přesně ví, jak řídit hráče individuálně a zároveň jak celý tým. Proto se semifinále nebojím. On nám dá takové informace jako nikdo jiný. To je síla Mourinha,“ řekl záložník Interu Wesley Sneijder. "Je jedním z nejlepších trenérů na světě. Všechny týmy pod jeho vedením byly konkurenceschopné. Je velmi složité připravit se na zápas proti Interu, protože jeho trenér vždy připraví několik způsobů hry,“ poklonil se svému kolegovi barcelonský kouč Guardiola.

Mourinho bude hlavně vymýšlet, jak eliminovat ofenzivní kouzla barcelonských hráčů, především pak Messiho. "Víme, že Messi je pro ně velmi důležitý hráč, ale nezaobírám se hráči individuálně. Tohle není basketbal, je to fotbal a tomu rozumím jako hře jedenácti proti jedenácti,“ nechtěl Mourinho hledat recept na ubránění Messiho.

Barcelona a Inter se už letos v Champions League potkaly v základní skupině, v Itálii se hrálo nerozhodně bez branek, ve Španělsku zvítězila Barcelona 2:0. "Oproti listopadu jsme teď lepší,“ varoval Mourinho s odkazem na poslední hladkou výhru Barcelony 2:0.

Barcelonský hráč Dani Alves před úterním utkáním věří, že se svými spoluhráči dokáže navázat na poslední venkovní výkon v Lize mistrů na Arsenalu, kde Barcelonští hráli sedmdesát minut vynikající fotbal. "Takovýto výkon potřebujeme ukázat i proti Interu. Pokud tak budeme hrát, máme dobrou šanci zápas vyhrát,“ uvedl Alves.

Související