Fotbalisté Baníku Ostrava nevyužili jedinečnou šanci dostat se do čela ligy. Sparta totiž v dnešním předposledním kole remizovala v Liberci 2:2, ale Baník také jen remizoval 2:2 doma s Mladou Boleslaví, přičemž vyrovnací gól inkasoval v poslední minutě zápasu.

Sparťané jsou tak krok od titulu. Pokud Letenští v posledním zápase s Teplicemi vyhrají, budou s největší pravděpodobností mistry. Ostrava by totiž v takovém případě musela smazat pětigólové manko v rozdílu skóre, takže například pokud by Sparta vyhrála 1:0, Ostrava by musela zválcovat venku Příbram 6:0.

Na titul mohou ještě myslet v Jablonci. Severočeši v Edenu ztrapnili Slavii, vyhráli 3:0 a jsou jen bod za duem Sparta - Ostrava. Aby se vyšvihli do mistrovských výšin, potřebují Jablonečtí v posledním kole doma porazit České Budějovice a zároveň doufat, že ani Sparta ani Ostrava nezvítězí. Jablonec si ale přiblížil definitivu evropských pohárů, protože Teplice jen remizovaly s Olomoucí a zaostávají za Jabloncem už o tři body.Jablonci k potvrzení Evropské ligy stačí s Budějovicemi bod.

Dlouho se hrálo podle scénáře Baníku

Přitom se dnes situace na čele dlouho odvíjela podle scénáře Baníku. Už v 6. minutě otevřel skóre na Bazalech ostravský Mičola a v souběžně hraném utkání v Liberci poslal domácí Slovan do vedení nad Spartou v 8. minutě Vulin. Sparťan Kucka ale za šest minut vyrovnal. Že bude Boleslav pro Ostravu nepříjemnou překážkou, demonstrovali Středočeši v 38. minutě, kdy Chramosta vyrovnal.

Baník však v 63. minutě opět vedl, když penaltu po faulu na Vydru proměnil Neves. Navíc v Liberci domácí opět vedli, na hranici šestnáctky se opřel do míče Papoušek a překonal Kozáčika. Kucka sice svou druhou brankou v zápase vyrovnal, přesto vše mířilo k trháku Ostravy. Ten však zmrazil v 90. minutě boleslavský útočník Táborský, který technickou střelou vyrovnal. Situace na čele tak po dvou remízách 2:2 zůstala naprosto totožná jako před tímto kolem.

Kladno sestupuje

Dnešní kolo definitivně vyřešilo otázku na konci tabulky. Druhým sestupujícím se stalo Kladno, které dnes jen remizovalo v historicky posledním zápase ve vršovickém Ďolíčku s Bohemians 1905 0:0. Naopak Slovácku vyšla taktika, když se čtyři hráči úmyslně vykartovali před zápasem se Spartou a další tři ohrožení do něj nenastoupili, a v plné sestavě zdolalo Příbram 2:1. Kladno nyní už na moravský celek ztrácí nesmazatelné čtyři body.

První fotbalová liga - 29. kolo:

Slovan Liberec - Sparta Praha 2:2 (1:1)
Branky: 8. Vulin, 76. Papoušek - 14. a 77. Kucka. Rozhodčí: Královec - Filípek, Hojsík. ŽK: Bosančič - Kušnír. Diváci: 7625.

Liberec: Hauzr - Zeman, Kelič, Dejmek, Janů - Dočkal, Vácha, Bosančič (80. Liška), Vulin (73. Papoušek) - Nezmar, Kerič (89. Vojta). Trenér: Petřík.
Sparta: Kozáčik - Kušnír, Brabec, Řepka, Pamič - Hoheneder (64. Žofčák) - Sionko (75. Zeman), Vacek, Kucka, Kadlec (80. Lačný) - Wilfried. Trenér: Chovanec.

FC Baník Ostrava - FK Mladá Boleslav 2:2 (1:1)
Branky: 6. Mičola, 63. Neves z penalty - 38. Chramosta, 90. Táborský. Rozhodčí: Paták - Lhoták, Moláček. ŽK: Neves - Kalina, Rolko, Fabián, Šeda, Táborský. Diváci: 10.090.

Ostrava: Baránek - Řezník, Neuwirth (31. Greguš), Neves, Tchuř - Lukeš, Marek, Lička (54. Wojnar) - Vydra, Varadi, Mičola. Trenér: Koubek.
Mladá Boleslav: Šeda - Kalina, Janíček, Rolko, Fabián (76. Hrdlička) - Procházka (67. Táborský), Kúdela - Brunclík, Sylvestre, Sedláček (79. Mendy) - Chramosta. Trenér: Stanner.

1. FC Slovácko - 1. FK Příbram 2:1 (1:0)
Branka: 44. Ondřejka, 55. Zelenka - 50. Rodrigues. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Vysloužil. ŽK: Šmejkal. Diváci: 5458.

Slovácko: Filipko - Abrahám, Kuncl, Košút, Kubáň - Fujerik (85. Němčický), Zelenka (79. Nečas), Kordula, Valenta - Ondřejka, Švancara (90. Nestorovski). Trenér: Soukup.
Příbram: Krbeček - Šmejkal, Plašil, Nohýnek, Pleško - Klesa, T. Pilík (79. Šlapák), Tarczal, Borek - Wágner (75. Jirouš), Rodrigues. Trenér: Marko.

Slavia Praha - Baumit Jablonec 0:3 (0:2)
Branky: 26. Pekhart, 39. Jarolím, 75. Lafata. Rozhodčí: Damková - Kordula, Večeřa. ŽK: Hubáček, Krajčík - Loučka, Kovařík, Jarolím, Drsek. Diváci: 4605.

Slavia:
Vaniak - Krajčík, Hošek (25. Grajciar), Trapp, Hubáček - M. Černý, Ragued, Janda (61. Šenkeřík), J. Černý - Vlček, Ivanovski (72. Tecl). Trenér: Cipro.
Jablonec: Špit - Krejčí, Zábojník, Drsek, Jablonský - Jarolím, Eliáš (73. Vošahlík), Loučka, Kovařík (87. Kocourek)- Pekhart (76. Michálek), Lafata. Trenér: Komňacký.

FK Teplice - Sigma Olomouc 1:1 (1:1)
Branky: 44. Vachoušek z pen. - 31. Navrátil. Rozhodčí: Mikel - Mencl, Teuber. ČK: 44. Škerle (Olomouc). ŽK: Došek - Bajer, Škerle. Diváci: 3940.

Teplice: Slavík - Siva (75. Zoubele), Lukáš, Matula, Rosa - Kalivoda (63. Doležal), Ljevakovič, Vachoušek - Veverka (66. Stožický), Vondrášek - Došek. Trenér: Plíšek.
Olomouc: Blaha - Rossi, Škerle, Komárek, Machalický - Bajer, Kaščák, Hubník (64. Šultes) - Ordoš, Navrátil (80. Štěpán), Petr (46. Janotka). Trenér: Psotka.

Bohemians Praha - FC Viktoria Plzeň 2:2 (0:0)
Branky: 63. Jeslínek, 79. Flachbart - 70. Rada, 85. Bystroň. Rozhodčí: Franěk - Handlíř, Gallo. ŽK: Lencevič, Fenyk, Očovan - Horváth. Diváci: 180.

Bohemians:
Beláň - Flachbart, Macháček, Lencevič, Modeste - Fenyk, Dittrich (79. Očovan), Grznár, Ježdík - Jeslínek (89. Wakui), Pospíšil (67. Ibe). Trenér: Jindráček.
Plzeň: Ticháček - Rajtoral, Navrátil, Bystroň, Lecjaks (76. Limberský) - Petržela, Kolář (90. Darida), Rada, Horváth, Jiráček (59. Střihavka) - Rezek. Trenér: Vrba.

Dynamo České Budějovice - 1. FC Brno 1:3 (0:0)
Branky: 51. Sedláček - 75. a 78. Pernica, 86. Okleštěk. Rozhodčí: Bílek - Ubias, Košec. ŽK: Černák, Žižka, Leština - Cupák. Diváci: 2715.

Č. Budějovice: Kučera - Leština, Žižka, Novák, Krob - Hudson, Černák, Otepka (56. Volešák), Benát, Jasanský (79. Mezlík) - Sedláček (74. Meszároš). Trenér: Šilhavý.
Brno: Doležal - Jílek (54. Pernica), Dvorník, Trousil, Husár - Cupák, Dostálek, Huška (46. Okleštěk), Kalabiška - Šural (88. Šamánek), Rabušic. Trenér: Beránek.

Bohemians 1905 - SK Kladno 0:0
Rozhodčí: Adámek - Kubáň, Slavík. ŽK: Lafata - Novotný, Procházka, Zoubek. ČK: 68. Zoubek. Diváci: 7500 (vyprodáno).