Inter Milán je nejlepším klubem fotbalové Evropy. Ve finále Ligy mistrů v Madridu porazil Inter mnichovský Bayern 2:0 a v letošní sezoně tak dovršil pohádkový treble. Milánští letos už ovládli i italskou ligu a Italský pohár.

K slastnému finálovému triumfu přivedl Inter svými dvěma góly argentinský útočník Diego Milito, který skóroval ve 35. a 70. minutě.

Inter vyhrál Ligu mistrů poprvé v její novodobé historii, předchozí Pohár mistrů evropských zemí vyhrál naposledy v roce 1965. Milánský trenér José Mourinho získal nejprestižnější klubovou trofej podruhé - předtím portugalský mág přivedl senzačně v roce 2004 na evropský fotbalový trůn Porto.

Finále začalo tak, jak to u podobně velkých zápasů bývá. Z obou týmů bylo široko daleko cítit, že nechtějí hlavně udělat chybu, do přehnaného riskování se příliš nikdo nepouštěl.

Taktickou svázanost poprvé proťal v 10. minutě rychlý záložník Bayernu Robben, který se po pravé straně prohnal kolem dvou milánských obránců, jeho prudký přízemní centr ale Olič mohl jen těžko dobře zakončit. Na druhé straně provětral v 18. minutě gólmana Butta ranou z přímého volného kopu z dobrých třiceti metrů Sneijder.

První gól Interu? Krásná a jednoduchá akce

Že Inter není jen mistrem defenzivy, ale že je schopen produkovat pěkné, jednoduché a efektivní akce, ukázali jeho hráči v 35. minutě. Brankář Julio César poslal dopředu dlouhý výkop, Diego Milito vyhrál hlavičkový souboj a poslal míč k Wesley Sneijderovi. Ten s balonem moc neotálel, hned Milita vysunul mezi dva obránce a útočník Interu propálil Butta.

Tenhle scénář svěřencům mistra taktiky José Mourinha zcela vyhovoval, fotbalisté z Milána se mohli zabarikádovat před vlastní brankou a vyrážet do velmi nebezpečných protiútoků. Jeden z nich vyprodukovali v závěru Milito se Sneijderem, nizozemský záložník ale mířil jen do Butta.

Hned po pár desítkách vteřin druhé půle měl na noze vyrovnání Müller, Altintop mu předložil přesnou přihrávku na hranici pokutového území, střelu mladého německého reprezentanta vyrazil César nohama.

Inter přečkal dvě šance Bayernu a pak mu zasadil smrtící úder

Tlak Bayernu gradoval v 64. minutě, nejprve pokus Müllera mířící do branky hlavou odvrátil jeden z obránců Interu. Vzápětí kroutil svou střelu do šibenice Robben, César míč vyškrábl na roh. Inter se ubránil a pět minut na to zasadil mnichovskému týmu k.o.

Samuel Eto´o potáhl míč, přihrál Militovi, jenž vycvičil obránce Van Buytena, zachoval klid a svým druhým gólem v utkání zvýšil na konečných 2:0. Posledních dvacet minut se už neslo jen ve znamení marného obléhání branky Interu v podání hráčů Bayernu.

Prohra Bayernu mrzí celou Bundesligu. Německé kluby totiž nedotáhly do konce v této sezoně dlouho úspěšný atak na třetí příčku italské Serie A v žebříčku klubových koeficientů. Inter pozici italské ligy uhájil, a tak v sezoně 2011/2012 zůstane nasazování stejné jako dosud - z Itálie půjdou do Ligy mistrů čtyři týmy, z Německa tři.

Finálové utkání fotbalové Ligy mistrů v Madridu:

Bayern Mnichov - Inter Milán 0:2 (0:1)
Branky: 35. a 70. Milito. Rozhodčí: Webb - Mullarkey, Cann (všichni Angl.). ŽK: Demichelis, Van Bommel - Chivu. Diváci: 74.954.

Bayern: Butt - Lahm, Van Buyten, Demichelis, Badstuber - Robben, Van Bommel, Schweinsteiger, Altintop (63. Klose) - Olič (74. Gomez), Müller. Trenér: Van Gaal.
Inter: César - Maicon, Lúcio, Samuel, Chivu (68. Stankovič) - Zanetti, Cambiasso - Eto'o, Sneijder, Panděv (79. Muntari) - Milito (90. Materazzi). Trenér: Mourinho.