Přestože mu je teprve sedmnáct let, musel učinit fotbalový obránce Tomáš Kalas životní rozhodnutí - jestli a kam přestoupit z Olomouce. Český talent, který má na svém kontě jeden ligový start, nakonec před sebe postavil velkou výzvu, přestoupil totiž do anglické Chelsea, jednoho z nejlepších klubů světa.

Kalas ještě rok zůstane na Hané, poté se přestěhuje do Londýna, kde se bude v akademii Chelsea pokoušet prosadit se do velkého světového fotbalu.

Jak jste se dozvěděl, že se o vás zajímá Chelsea?
Věděl jsem to už delší dobu, ale nikdy jsem to moc neřešil. Vyvrcholilo to teď mistrovstvím Evropy do sedmnácti let a pak se to rozjelo. Chelsea byla jedním ze čtyřech klubů, které se o mě zajímaly (dalšími byly Arsenal, Leverkusen a Hoffenheim), po mistrovství Evropy jsem to začal řešit.

Co jste si řekl ve chvíli, když jste zjistil o zájmu dvou velkoklubů z Londýna a dvou silných německých mužstev?
Zprvu jsem byl udivený. A poté přibyly starosti, co pro mě bude nejlepší. Nejdřív jsem si říkal, že by bylo nejlepší rozvíjet mou kariéru postupně, udělat jeden ten německý klub jako mezischod mezi top fotbalem a českou ligou. Nejdříve jsem se byl podívat v Německu a pak jsem jel do Anglie. A když jsem viděl celý ten program, co pro mě a pro Sigmu v Chelsea chystají, tak jsem si řekl, že bych asi těžko narazil na něco lepšího. Arsenal je známý svou prací s mládeží, ale Chelsea je na tom podobně, jen se to moc neví.

V čem byl pro vás rozdíl mezi Arsenalem a Chelsea?
Bylo to podobné. Ale Arsenal se cukal při rozhodnutí, že bych tu rok měl ještě zůstat, což byla pro mě i pro mého otce zásada číslo jedna. Protože neříkám, že neumím anglicky, ale nejsem zrovna angličtinář. Potom jak bych mohl odejít z české ligy, když jsem tam odehrál jeden zápas. Zkušenosti z velkého fotbalu prakticky nemám, hrál jsem všehovšudy rok a půl za dorost. V tomhle roce musím nabrat aspoň nějaké zkušenosti, i když je jasné, že jich nemohu za jeden rok nasbírat tolik.

Byl jste už krátce v Chelsea. Co jste tam viděl? A setkal jste se s nějakými hráči s A-týmu?
Byl jsem tam v období, kdy měli všichni dovolenou, nemohl jsem tam narazit ani na Abramoviče, ani na Ancelottiho. Byl tam Michael Essien, který si léčil koleno, pak také Obi Mikel a Nicolas Anelka, který se vracel z mistrovství světa.

Rozhodl jste se sám, nebo jste dal i na rady někoho jiného?
Dal bych hodně tátu, který říkal, že se mu zdá dobrá Chelsea. On sám ale říkal, že to konečné rozhodnutí bude na mě. Všechno jsem sečetl, všechny názory a také to, co jsem viděl. A potom jsem odvodil, že Chelsea je to nejlepší pro mě.

Mluvil jste s brankářem Petrem Čechem o Chelsea?
Ano, volali jsme si spolu. Dozvěděl jsem se mnoho informací o Chelsea. Určitě mi to pomohlo a ovlivnilo mě to, ale určitě ne natolik, že bych se rozhodl jen na základě rozhovoru s Petrem Čechem.

Co studujete za školu a jak přestup do Chelsea ovlivní vaše studium?
Církevní gymnázium německého řádu v Olomouci, maturita mě čeká za dva roky, kdy už bych měl být v Anglii. Škola umožňuje sportovcům studovat dálkově, takže věřím, že to skloubím.

Jak přijali váš přestup spoluhráči v Olomouci?
Narážky trochu jsou, že jsem Chelsea kluk. Nebo se mi nepovede dlouhý balon a trenér nebo kluci řeknou: Viděl jsi někdy Johna Terryho, že by dal takhle špatný balon. Ale všechnu to beru ve srandě.

Související