Nejhodnotnějším sportovním klubem světa je podle prestižního magazínu Forbes nadále Manchester United. Anglický fotbalový celek má údajně hodnotu 1,83 miliardy dolarů (asi 36,3 miliardy korun). Nejlépe vydělávajícím sportovcem tohoto roku pak i přes svou aféru v osobním životě zůstává golfista Tiger Woods.

Manchester je sice spojován s finančními problémy a dluhy, kvůli čemuž fanoušci požadují, aby současní majitelé, rodina Glazerových, klub prodali, přesto United svou cenu oproti loňskému žebříčku dokonce zvýšili zhruba o 300 milionů. To je však rovněž důsledek inflace a snižujícího kurzu dolaru.

Na druhém místě je stejně jako loni tým amerického fotbalu Dallas Cowboys, jehož cena je vyčíslena na 1,65 miliardy dolarů. Na třetí místo se posunuli baseballisté New York Yankees. V první patnáctce je hned 11 týmů amerického fotbalu, tři fotbalové a jeden baseballový klub. Na 16. příčce je pak stáj formule 1 Ferrari.

Největší příjem za poslední rok vykázal podle Forbesu španělský fotbalový klub Real Madrid, který si přišel na 563 milionů dolarů, z nichž jen 225 bylo z televizních práv.

Beckhama přeskočil Federer

Woods, který kvůli aféře s nevěrou přišel o řadu sponzorů a na pět měsíců přerušil kariéru, si i tak vydělal 105 milionů dolarů, z nichž 30 mu putovalo od hlavního sponzora Nike.

Nečekané druhé místo podle Forbesu obsadil boxer Floyd Mayweather, který si přišel na 65 milionů hlavně zásluhou podílu na televizních právech, a stal se tak druhým nejvíce vydělávajícím boxerem historie mimo kategorii těžké váhy. Do nejlepší desítky se dostal i filipínský boxer Manny Pacquiao, který skončil osmý.

Nejlépe vydělávající fotbalista David Beckham se propadl na pátou příčku těsně před tenistu Rogera Federera. Dalšími nejlépe placenými fotbalisty jsou třináctý Cristiano Ronaldo a šestadvacátý Lionel Messi. Mezi tenistkami si nejvíce vydělala Maria Šarapovová, které patří 35. příčka.

Mimo nejlepší desítku se propadli zástupci motoristických sportů Motocyklista Valentino Rossi klesl ze čtvrté na šestnáctou pozici, pilot formule 1 Lewis Hamilton z osmé na dvacátou.

Pořadí nejhodnotnějších sportovních klubů podle magazínu Forbes (částka je uvedena v miliardách dolarů):

PořadíKlubStátSportCena
1.Manchester UnitedAngliefotbal1,83
2.Dallas CowboysUSAamerický fotbal1,65
3.New York YankeesUSAbaseball1,6
4.Washington RedskinsUSAamerický fotbal1,55
5.New England PatriotsUSAamerický fotbal1,36
6.Real MadridŠpanělskofotbal1,32
7.New York GiantsUSAamerický fotbal1,18
8.Arsenal LondýnAngliefotbal1,18
9.New York JetsUSAamerický fotbal1,17
10.Houston TexansUSAamerický fotbal1,15
 

Žebříček nejvíce vydělávajících sportovců (odhadované částky za rok 2010 v milionech dolarů):
1. Tiger Woods (USA/golf) 105
2. Floyd Mayweather (USA/box) 65
3. Kobe Bryant (USA/basketbal) 48
4. Phil Mickelson (USA/golf) 46
5. David Beckham (Angl./fotbal) 43,7
6. Roger Federer (Švýc./tenis) 43
7. LeBron James (USA/basketbal) 42,8
8. Manny Pacquiao (Fil./box) 42
9. Eli Manning 39,9
10. Terrel Suggs (oba USA/americký fotbal) 38,3.

Související