Iniciátorem ovlivnění zápasu měl být šéf sázkařského gangu Ante Sapina. Z telefonních odposlechů a zachycených textových zpráv vyplývá, že si rozhodčí měl za svou "pomoc" přijít na několik tisíc eur.

Sudí v prvním finálovém duelu 13. května 2009 skutečně vyloučil dva hráče Hajduku a nařídil ve prospěch Dinama pokutový kop. Záhřebský tým, za který od loňského ledna hraje český útočník Miroslav Slepička, zápas vyhrál 3:0.

Sapina, jenž díky sázkám na výsledek na asijském trhu vydělal 1,4 milionu eur (37 milionů korun), si byl celou věcí naprosto jist. "Když Hajduk vstřelí 20 gólů, tak ti druzí dají 22. To je stoprocentní," řekl svému komplicovi.

Svaz chtěl případ ututlat

Schůzku mezi rozhodčím a šéfem sázkařského gangu pomáhal sjednat bratr prezidenta Dinama Zdravka Mamiče, jenž je považován za nejmocnějšího muže chorvatského fotbalu. Bratra si před dvěma týdny předvolali do Bochumi, kde vše popřel.

Podle chorvatských médií se dá v tomto případu očekávat několik zatčení. Fotbalový svaz údajně o podvodu věděl a pokoušel se ho ututlat. Tehdejší trenér Hajduku Ante Miše uvedl, že hned po zápase věděl, že jeho tým byl okraden.

Hajduk sice pohárovou odvetu vyhrál 3:0 a srovnal skóre, v penaltovém rozstřelu však trofej získalo Dinamo.

Související