Fotbalisté Brna se dočkali v dohrávce pátého ligového kola díky vítězství 3:1 nad Mladou Boleslaví prvního bodového zisku. Nadále jim však patří poslední místo v tabulce.

Domácí začali utkání poněkud nervózně, osmělovat se začali až po půlhodině hry. Ve 39. minutě se Poláchovi podařilo otevřít skóre, když se prosadil z přímého kopu přízemní střelou z dvaceti metrů.

Hned po změně stran se Brňané nevyvarovali několika hrubek a nedorozumění v obraně. První šanci hosté trestuhodně zahodili, když po kombinaci na jeden dotyk se dostal míč k Chramostovi, jenž místo střely volil přihrávku za záda nabíhajícího Buluta. O minuty později se Mendy protáhl okolo Polácha a z jeho přihrávky Táborský střelou pod břevno vyrovnal. V další šanci Chramostova přízemní rána těsně minula domácí branku.

Vyrovnání Brňany nezmrazilo. Vsadili na útočnou kartu, unikajícího Kalabišku srazil brankář Miller a z pokutového kopu Dostálek v 52. minutě přidal druhý gól. Zkušený šestatřicetiletý hráč stál u zrodu třetí branky Brna. O sedm minut později po jeho přesné přihrávce za obránce se zapsal ve svém prvním brněnském startu do listiny střelců Michálek.

V derby šťastnější Teplice

V podkrušnohorském derby zvítězily Teplice nad Ústím nad Labem 2:0 a připsali si vůbec první výhru v sezoně. Zápas na Stínadlech, v němž byli oficiálně domácí Ústečané, přitom dlouho nabízel jen ospalou podívanou bez šancí, Teplice ale nakonec zúročily mírnou převahu a o jejich výhře rozhodly góly Mahmutoviče a Doška z posledních 20 minut.

I když zápas obou vzájemně provázaných týmů sliboval napínavou podívanou, od začátku zaostával za očekáváním. Tepličtí potvrdili nevýraznou formu a přestože se snažili tvořit hru, s koncentrovanou obranou Ústí si nevěděli rady.

Ospalé tempo vydrželo zápasu skoro celý první poločas a nepomohli mu ani diváci, kterých sice přišlo okolo sedmi tisíc, ale jakoby se neuměli s nezvyklým rozdělením míst na stadionu srovnat a byli tišší, než když na stejném stadionu hraje jen jeden z podkrušnohorských týmů. Domácím Ústečanům byla vyhrazena hlavní tribuna, Teplickým zbytek stadionu.

Na první branku Teplic si diváci museli počkat až do 73. minuty, kdy si pravý obránce Vidlička zaběhl na secvičenou narážečku a jeho ostrý centr usměrnil do sítě Mahmutovič. V 83. minutě pak definitivně rozhodla o výsledku přesná hlavička Doška po Kalivodově přímém kopu.

5. kolo první fotbalové ligy:
FC Zbrojovka Brno - FK Mladá Boleslav 3:1 (1:0)
Branky: 39. Polách, 52. Dostálek z pen., 59. Michálek - 48. Táborský. Rozhodčí: Bílek - Wilczek, Štěrba. ŽK: Hudec, Trousil, Polách - Brunclík, Johana, Sedláček. Diváci: 2408.

Brno: Lejsal - Dřížďal, Hudec, Trousil, Husár - Michálek (82. T. Došek), Dostálek, Polách, Střeštík (60. Okleštěk) - Rabušic (76. Hodek), Kalabiška. Trenér: Večeřa.
Ml. Boleslav: Miller - Kalina, Johana, Rolko, Fabián (76. Procházka) - Mendy, Opiela, Brunclík (46. Sedláček), Táborský - Bulut, Chramosta (83. Kulič). Trenér: Stanner.¨

FK Ústí nad Labem - FK Teplice 0:2 (0:0)
Branky: 73. Mahmutovič, 83. Došek. Rozhodčí: Zelinka - Chytil, Košec. ŽK: Doležal, Hyčka - Vidlička. Diváci: 7315.

Ústí n. L.: Novák - Polák, Džuban, Valenta, Hyčka - Doležal (89. Veverka), Martykán, Zachariáš, Volek (81. Benčík) - Jindráček, Kraut (74. Krbeček). Trenér: Habanec.
Teplice: Grigar - Vidlička, Matula, Hošek, Rosa - Ljevakovič, Kalivoda, Zoubele (70. Vondrášek) - Verbíř (76. Došek), Mareš, Mahmutovič (89. Siva). Trenér: Plíšek.