Trenér fotbalové reprezentace Michal Bílek si může oddechnout, že ho na začátku nové kvalifikace o postup na mistrovství Evropy netrápí starý problém - neúčast Tomáše Rosického, kapitána týmu. Ačkoliv záložník londýnského Arsenalu neabsolvoval některé tréninky kvůli potížím s tříslem, na včerejší tiskové konferenci mohl vyslat radostnou zprávu: "Cítím se dobře. Včera jsem vše zvládnul velmi dobře, na zítra budu připraven."

Prvním soupeřem národního je Litva, která v pátek v prvním utkání kvalifikace remizovala se Skotskem 0:0. "Je to nevyzpytatelný soupeř. Ale určitě to nejsou žádní nazdárkové a fotbal hrát umí," řekl Rosický na adresu Litevců i s odkazem na jejich vystoupení v posledních bojích o mistrovství světa, kde dokázali vyhrát v Rumunsku a pak i prohrát na Faerských ostrovech. "Je to ale postavené na tom, jak budeme hrát my," ví Rosický, že důležitější než hra Litvy bude výkon českého týmu.

V jaké základní sestavě národní tým nastoupí? "Mám o ní už definitivně jasno. V obraně a v útoku jsem měl dvě varianty, pro jednu jsem se rozhodl," prohlásil trenér Michal Bílek. Kouč váhal, jak složit levou stranu obrany a koho postaví do útoku vedle Milana Baroše. "K Barošovi bych postavil Fenina. Věří si, v posledních zápasech se mu dařilo," prohlásil fotbalový internacionál Ladislav Vízek. "Podle mě by Barošovi nejvíc vyhovoval Necid, je to odlišný typ, je to hráč do šestnáctky, umí dát gól," nabízí zase jiné složení někdejší vynikající kanonýr Radek Drulák.

Druhá otázka - Michal Kadlec na stopera, nebo levého obránce? Vízek i Drulák se shodují, že Kadlec by se dnes víc hodil na post levého obránce. "Já ho mám rád na levém beku, on tam dokáže jezdit. A proti Litvě budeme potřebovat útočit," řekl Vízek. Podle toho, kde Kadlec nastoupí, bude hrát pravděpodobně buď stoper Jan Rajnoch, nebo levý obránce Daniel Pudil.

Do nové kvalifikace vyrukuje národní tým s novým herním systémem 4-2-2-2. Před čtyřčlennou obrannou linií tak hrají dva defenzivní záložníci a dva další podporují dvojici útočníků. "Trenér chce využít tvořivosti Jardy Plašila a Tomáše Rosického, myslím, že je to dobře. Udělá z nich typické krajní záložníky, nechá je prolínat, je to systém ušitý na ně," říká o tomto stylu útočník Martin Fenin.

Při tomto rozestavení roste důležitost krajních obránců, kteří se intenzivněji zapojují do útoku. "Je to náročné pro kluky ze strany, hlavně pro beky, kteří musí běhat osmdesátimetrové sprinty. Zase je to ale nebezpečné pro soupeře, protože jakékoliv přečíslení na lajně je nepříjemné a musí se tam od soupeře stahovat někdo zprostředka. Je to dobrý systém," prohlásil defenzivní záložník Tomáš Hübschman.

Fotbalový svaz měl včera důvod k radosti, protože prodloužil smlouvu s posledním ze svých sponzorů - s Českou spořitelnou. Všichni věří, že dnes se budou slavit první tři body na cestě na Euro 2012. "Potřebujeme lidi na svou stranu. Chtěl bych poprosit fanoušky, aby nás povzbuzovali za každého stavu, budeme jejich pomoc potřebovat," vyzývá trenér Bílek.

Předpokládaná sestava: Čech - Pospěch, Hubník, Rajnoch, Kadlec - Hübschman, Polák - Plašil, Rosický - Baroš, Fenin.

Související