Mistrovství Evropy se koná příští rok v dánském Herningu. Účast mají jistou domácí Dánové, dalších sedm účastníků vzejde ze sedmi barážových dvojic.  

"Myslím, že jsme dostali přijatelného soupeře na to, kdo další na nás mohl vyjít," komentoval los obránce Ondřej Mazuch. "Trochu nevýhodou je první zápas doma. V něm si musíme zajistit co možná nejlepší pozici do odvety v Řecku, kde to bude asi hodně žhavé," uvedl obránce Anderlechtu.

"Papírově ten los nevypadá špatně, můžeme být asi rádi, jak to dopadlo. V takové společnosti si už soupeře stejně moc vybírat nemůžeme, ale zase jsou Řekové asi hratelnější víc než Španělsko s Anglií. I když generaci taď mají hodně silnou," upozornil útočník Tomáš Pekhart.

Vyhnuli se Anglii a Španělsku

Češi byli před dnešním losováním i díky úspěšně zvládnuté kvalifikaci, v níž společně s Ukrajinou jako jediní neprohráli, mezi sedmičkou nasazených celků. Strašilo je však, že by je los mohl svést dohromady například s velmocemi Španělskem nebo Anglií. Těm se naopak v kvalifikaci příliš nedařilo a postup do baráže si zajistily až na poslední chvíli.

I tak byl trenér Jakub Dovalil rád, že se duo gigantů Čechům při losování vyhnulo. "To je docela dobré, i když se jim kvalifikace moc nepovedla, pořád to je absolutní špička," řekl ČTK Dovalil.

Ani Řecko prý ale není radno podceňovat. Dovalilovi neunikly jeho výborné výsledky v kvalifikační skupině, kterou Jihoevropané vyhráli právě před Anglií a Portugalskem. "Všechno je to ošidné. Na jednu stranu si každý řekne, že to je lehčí soupeř než Španělsko nebo Anglie, ale Řekové teď v kvalifikaci získali třeba víc bodů než oba týmy. Když někdo vyhraje v Anglii, tak k tomu není třeba nic dodávat," podotkl trenér.

Řekové mají zkušenosti z Ligy mistrů

Podle Dovalila v duelu s Řeckem hodně napoví už první zápas. "Bude záležet na tom, co doma uhrajeme. Protože odveta bude velmi bouřlivá, Řekové navíc už sázejí na hráče, kteří mají zkušenosti i z Ligy mistrů," řekl Dovalil, který si před losováním přál vyzvat Bělorusko.

Řecko sází na generaci hráčů, kteří před třemi lety na mistrovství Evropy do 19 let získali stříbrné medaile. Hlavním tahounem je obránce Sokratis Papastathopulos, účastník nedávného mistrovství světa a od léta i nová posila AC Milán.

Zkušenosti ze seniorské reprezentace má i útočník Kostas Mitroglu z Olympiakosu Pireus a také jeho klubový spoluhráč a záložník Joannis Papadopulos. Za jednadvacítku může hrát i dvacetiletý ofenzivní středopolař Sotiris Ninis z Panathinaikosu, kterého už ale spíše využívá dospělá reprezentace.

Remíza odstartovala cestu ke zlatu

Česká jednadvacítka má už ze vzájemných zápasů s Řeky bohaté zkušenosti. V roce 1999 se oba celky také popasovaly v baráži o účast na mistrovství Evropy a tým vedený Karlem Brücknerem dokázal postoupit, když si po domácí výhře 3:0 mohl v řecké odvetě dovolit porážku 0:1. V českém týmu tehdy nastoupily pozdější hvězdy Marek Jankulovski, Milan Baroš nebo Libor Sionko, mužstvo pak na Slovensku získalo stříbrné medaile.

V paměti fotbalových fanoušků zůstává i duel obou jednadvacítek z mistrovství Evropy v roce 2002 ve Švýcarsku, kde duel skončil remízou 1:1. Přesto pak tým kolem Petra Čecha, Zdeňka Grygery, Davida Rozehnala, Jana Poláka, Tomáše Hübschmana, Štěpána Vachouška nebo Lukáše Zelenky došel až k evropskému zlatu.

Los baráže ME do 21 let (8. a 12. října):  Anglie - Rumunsko, Nizozemsko - Ukrajina, Španělsko - Chorvatsko, Švýcarsko - Švédsko, Island - Skotsko, ČR - Řecko, Itálie - Bělorusko.

Související