Maradona vypadl s výběrem Argentiny ve čtvrtfinále mistrovství světa v JAR. Jako hlavní kouč se nebál odpovědnosti a odmítl podmínku národního svazu, aby realizační tým opustili jeho asistenti. Vedení federace s ním proto neprodloužilo smlouvu a na argentinské lavičce ho dočasně vystřídal Sergio Batista.

Teď už mistr světa z roku 1986 není v otázce svých asistentů tak skálopevný. "Dal bych život za to, abych byl zase trenérem národního mužstva. Toužím po odplatě," prohlásil Maradona v pátečním rozhovoru pro televizní stanici Fox Sports.

Jeho někdejší spoluhráč Batista, který před dvěma lety na olympiádě v Pekingu dovedl argentinský výběr do 23 let ke zlatým medailím, si ale rychle vybudoval silnou pozici i u reprezentačního A-týmu. Úspěchy v přípravných utkáních, zejména vysoká výhra 4:1 nad španělskými mistry světa, mu vynesly možnost koučovat národní celek minimálně do konce roku, tedy i ve dvou sledovaných zápasech s Brazílií.

Stojí za ním i prezident svazu Julio Grondona, jenž po čtvrtfinálové porážce 0:4 na MS s Německem uvedl, že se Maradona může k reprezentaci vrátit, ale jeho asistenti ne. Když Maradona trval na svém, neprodloužil mu smlouvu. Svaz by měl v příštích měsících jmenovat trenéra, který povede Argentinu až do příštího MS v roce 2014, a Batista je všeobecně považován za velkého favorita.

Fotbalová celebrita a jeden z nejlepších hráčů historie však nemá jednoduchou pozici a výsledky stojí proti němu. Mužstvo plné hvězd v čele s nejlepším fotbalistou světa Messim vypadlo ve už čtvrtfinále a pro fotbalovou velmoc to byla velká rána.

Maradona, který v říjnu oslaví 50. narozeniny, se nicméně nevzdává. Kritizoval totiž Batistovu taktiku v utkání proti Irsku, které Argentinci vyhráli "pouze" 1:0. V rozhovoru se nebál označit Messiho a spol. slovy "můj tým". "Myslím, že mám šanci," odvětil na otázku, zda je opravdu přesvědčen, že se na reprezentační lavičku může vrátit. Proto prý ani nejednal o angažmá v žádné jiné zemi.

Související