Moc práce neměl, Skotové totiž ve svém taktickém plánu opomenuli, že by také mohli ohrozit jeho bránu. Brankáře fotbalové reprezentace Petra Čecha to trochu překvapilo, ale výhry nad Skotskem si považuje a chválí výkon i odhodlání českého týmu.

Jak byste utkání zhodnotil?
Čekali jsme, že budou bránit. Ale že ale budou hrát v rozestavení 4-6-0 nebo že ten prostor před vlastním vápnem takhle zabetonují, že budou hrát vysloveně na bod a čekat na brejky, to mě osobně trochu překvapilo, protože jsem si myslel, že mají dost kvalitních útočníků na to, aby alespoň jeden hrál. Věděli jsme, že to bude o tom, abychom byli trpěliví, abychom dobývali tu jejich tvrz. Stejně jako v minulém zápase jsme si vytvořili šance a začali je zahazovat, což soupeři hrálo do not. Jsme rádi, že i ve druhém poločase, kdy ubíhal čas, jsme byli trpěliví, myslím, že jsme hráli velice dobře. A vedlo to k tomu, že i když jsme neproměnili některé příležitosti, tak jsme ten míč do brány dotlačili, což nás zajímalo nejvíc.

Zmínil jste trpělivost. Ale nezačala na vás s přibývajícím časem doléhat nervozita?
Ne. Bylo vidět, že chceme vydržet u naší hry z prvního poločasu, protože se nám tam dařilo dostávat po zemi, dostávali jsme se do zakončení a příležitostí. Oni s tím měli problémy. Bylo to vidět až do konce, kdy jsme mohli podržet míč, nesnažili jsme to někam nakopávat, to by byla voda na jejich mlýn. Jen posledních pár minut, kdy bylo potřeba výsledek ubránit, jsme se k tomu dostali. Myslím si ale, že takticky to byl velmi vyspělý výkon.

Přesto, čekal jste, že Skotové budou až tak bezmocní v ofenzivě?
Věděli jsme, že když oni tady uhrají bod, bude to pro ně obrovská výhoda do dalšího průběhu skupiny. Oni obětovali taktiku tomu bodu a skoro jim to vyšlo.

Museli jste vy, starší a zkušenější hráči, uklidňovat ty mladší?
Věděli jsme, že hrajeme dobře a že ty šance přicházejí. V závěru s Litvou tam byla hektika, protože jsme věděli, že prohráváme, ale tentokrát nám i zkušenost toho jednoho zápasu pomohla v tom, že jsme zachovali klid a dali gól, který ten zápas rozhodl. Mohli jsme pak hrát i zodpovědněji dozadu, mohli jsme držet míč a nemuseli jsme se nikam hnát.

Co jste říkal atmosféře zápasu, když skoro polovina lidí na stadionu byla ze Skotska?
Tím, že tu byla polovina lidí ze Skotska, tu byla velice dobrá atmosféra. A k tomu se přidali i domácí a vytvořili výbornou kulisu, takže po celý zápas byla dobrá atmosféra. I z tohoto pohledu jsme si zápas užili.

Jak velké je to uvolnění po prvním prohraném zápase s Litvou?
Zvládli jsme první krok. Jak už jsem říkal na začátku, klíčový je tady celý dvojzápas, potřebujeme vyhrát i v Lichtenštejnsku, abychom se vrátili do hry o postup.

Kdy naposledy jste zažil, aby soupeř takhle zalezl?
Tak on už ten minulý zápas nebyl o moc rozdílnější než tenhle. Ale je pravda, že už se dlouho nestalo, abychom drželi soupeře takto zamknutého u své brány.

To vítězství nad Skoty bylo zasloužené, ale vydřené. Je takováto výhra pro tým cennější, než kdyby se vyhrálo v pohodě 3:0?
Tak určitě, ale v tomhle zápase bylo jedno, kolik bychom vyhráli, protože ten zápas byl klíčový v kvalifikaci. Je psychickým povzbuzením, že jsme zvládli klíčové utkání, kdy jsme byli pod velkým tlakem.