Kvalifikační zápas mezi fotbalisty Itálie a Srbska v Janově byl po necelých sedmi minutách předčasně ukončen kvůli řádění hostujících fanoušků, kteří házeli na hřiště světlice a zapalovali v hledišti pyrotechniku. Už začátek byl kvůli nim odložen o 35 minut. Srbsku nyní hrozí kontumační prohra 0:3.

Srbští fanoušci se už v průběhu dne střetli s policií a před plánovaným výkopem ve 20:50 zapalovali na tribuně světlice. Někteří z nich navíc vylezli na plot a vyřezali díry v síti, která jim měla zabránit v házení předmětů na hřiště a na italské protějšky.

Krátce poté, co hráči přišli na trávník, aby zahájili zápas podle plánu a vyslechli si hymny, se raději urychleně vraceli do kabin. Policie a pořadatelé se pak snažili uklidnit srbské příznivce, v italském sektoru navíc museli zasahovat hasiči, kteří na sedačkách likvidovali světlice hozené od hostů.

Duel nakonec začal se zpožděním zhruba 35 minut, ale po několika minutách, kdy Srbové začali házet na trávník světlice, ho skotský rozhodčí Craig Thomson přerušil. Necelou hodinu poté pak utkání definitivně ukončil.

"Rozhodčí měl pocit, že není zajištěna bezpečnost hráčů. Nyní je to na UEFA a její disciplinární komisi," řekl k osudu zápasu generální sekretář italského svazu Antonello Valentini. Že se hrát nemohlo, tvrdil i italský gólman Emiliano Viviano. "V brance se nedalo stát. Musel bych se totiž neustále otáčet a hlídat, aby mě do hlavy netrefila nějaká světlice," řekl brankář z Boloni.

Turci nezvládli duel s outisderem

Velkým překvapením úterního programu kvalifikace o postup na fotbalové mistrovství Evropy se zrodilo v Ázerbájdžánu. Jeho reprezentanti ve skupině A nečekaně doma porazili Turecko 1:0 a v šestém vzájemném souboji si připsal první výhru. Poločas se trápilo také Německo, které v další postsovětské republice Kazachstánu vyhrálo 3:0 až díky třem brankám po změně stran.

Němce, bronzové medailisty z letošního světového šampionátu, v Kazachstánu probudil Klose, který ve 49. minutě zaznamenal 58. reprezentační gól, další přidali Gomez a Podolski. Němci vyhráli i čtvrtý kvalifikační zápas, vévodí skupině A a mají namířeno na závěrečný turnaj do Polska a na Ukrajinu.

Bez zaváhání procházejí kvalifikací také Nizozemci. I bez několika opor porazili v souboji o první místo ve skupině Švédy hladce 4:1 a stejně jako Němci získali ze čtyř duelů plný počet dvanácti bodů. V každém utkání skŕoval kanonýr Huntelaar, který Švédsku stejně jako spoluhráč Afellay vstřelil dvě branky a s osmi trefami vede střeleckou tabulku kvalifikace.

Slováci opět ztratili

Slováci po páteční porážce v Arménii znovu ztratili body, když doma remizovali 1:1 s Irskem. Ostrovany brzy poslal do vedení St. Ledger, ještě do poločasu vyrovnal po rohu Ďurica. Svěřenci Vladimíra Weisse nakonec mohli být rádi za bod, neboť v závěru první půle zahodil hostující Keane penaltu a irský kanonýr pak selhal i při velké šanci čtyři minuty před koncem. Remízy v Žilině využilo Rusko, které po výhře 1:0 v Makedonii poskočilo na první místo tabulky.

Skupina A:

Ázerbájdžán - Turecko 1:0 (1:0) Branka: 39. Sadygov. Rozhodčí: Deaconu (Rum.).

Kazachstán - Německo 0:3 (0:0) Branky: 49. Klose, 76. Gomez, 85. Podolski. Rozhodčí: Tudor (Rum.).

Brusel: Belgie - Rakousko 4:4 (1:2) Branky: 11. Vossen, 47. Fellaini, 87. Ogunjimi, 90. Lombaerts - 14. a 62. Schiemer, 29. Arnautovic, 90.+3 Harnik. Rozhodčí: Dean (Angl.). ČK: 68. Scharner (Rak.).

Skupina B:

Arménie - Andorra 4:0 (3:0) Branky: 4. G. Kazarjan, 16. Mchitarjan, 33. Movsisjan, 52. Pizzelli. Rozhodčí: Mikulski (Pol.).

Slovensko - Irsko 1:1 (1:1)  Branky: 36. Ďurica - 16. St. Ledger. Rozhodčí: Undiano Mallenco (Šp.).

Makedonie - Rusko 0:1 (0:1) Branka: 8. Keržakov. Rozhodčí: Johannesson (Švéd.).

Skupina C:

Faerské ostrovy - Severní Irsko 1:1 (0:0) Branky: 60. Holst - 76. Lafferty. Rozhodčí: Zimmermann (Švýc.).

Estonsko - Slovinsko 0:1 (0:0) Branka: 66. vlastní Sidorenkov. Rozhodčí: Skjerven (Nor.).

Itálie - Srbsko předčasně ukončeno v 7. minutě kvůli výtržnostem srbských fanoušků.

Skupina D:

Francie - Lucembursko 2:0 (1:0) Branky: 22. Benzema, 76. Gourcuff. Rozhodčí: Jug (Slovin.). ČK: 56. Peters (Luc.).

Bělorusko - Albánie 2:0 (1:0) Branky: 10. Rodionov, 77. Krivec. Rozhodčí: Rasmussen (Dán.). ČK: 90.+1 Dallku (Alb.).

Skupina E:

Finsko - Maďarsko 1:2 (0:0)  Branky: 86. Forssell - 50. Szalai, 90.+5 Dzsudzsák. Rozhodčí: Kelly (Ir.).

Nizozemsko - Švédsko 4:1 (2:0) Branky: 4. a 55. Huntelaar, 36. a 59. Afellay - 69. Granqvist. Rozhodčí: Lannoy (Fr.).

San Marino - Moldavsko 0:2 (0:1) Branky: 20. Josan, 86. Doroš z pen. Rozhodčí: Courtney (Sev. Ir.).

Skupina F:

Lotyšsko - Gruzie 1:1 (0:0) Branky: 90.+1 Cauna - 74. Siradze. Rozhodčí: De Sousa (Port.).

Řecko - Izrael 2:1 (1:0) Branky: 22. Salpingidis, 62. Karagunis z pen. - 59. vlastní Spiropulos. Rozhodčí: Hansson (Řec.).

Skupina G:

Anglie - Černá Hora 0:0  Rozhodčí: Gräfe (Něm.).

Švýcarsko - Wales 4:1 (2:1) Branky: 8. a 89. Stocker, 21. Streller, 82. Inler z pen. - 13. Bale. Rozhodčí: Hammer (Luc.).

1. Černá Hora 4 3 1 0 3:0 10

2. Anglie 3 2 1 0 7:1 7

3. Švýcarsko 3 1 0 2 5:5 3

4. Bulharsko 3 1 0 2 1:5 3

5. Wales 3 0 0 3 1:6 0

Skupina H:

Dánsko - Kypr 2:0 (0:0) Branky: 47. Rasmussen, 81. Lorentzen. Rozhodčí: Fernandéz (Šp.).

21:45 (Reykjavík) Island - Portugalsko.

1. Norsko 3 3 0 0 5:2 9

2. Dánsko 3 2 0 1 4:3 6

3. Portugalsko 3 1 1 1 7:6 4

4. Kypr 3 0 1 2 5:8 1

5. Island 2 0 0 2 1:3 0