Vesměs pozitivně hodnotí předseda fotbalového svazu Ivan Hašek končící rok 2010.

Jak se díváte na uplynulý rok, za který byla reprezentace hodně kritizovaná?
Cením si toho, že když nám bylo úzko, zvládli jsme to. Mám na mysli především zápas se Skoty, kdy bylo mužstvo pod velkým tlakem, ale hrálo skvěle, přestože jsme vyhráli jen 1:0. Šance na postup na EURO je i přes prohru s Litvou reálná, i když nemáme v týmu "bombarďáky“ z těch nejlepších klubů jako dřív.

Potěšilo vás ještě něco?
Radost nám dělá jedenadvacítka, která zvládla kvalifikaci a čeká ji mistrovství Evropy. Věříme v postup na olympiádu. Pozitivně hodnotím také naši ligu, v níž se hraje útočněji než v minulosti. Divák vidí góly a lepší fotbal, je to osvěžení. Nejlépe se podle mě kouká na Plzeň, Pavel Horváth je dle mého soudu nejlepším ligovým záložníkem a já se dokonce ptal trenéra Michala Bílka na jeho názor na Pavla v souvislosti s reprezentací. Naopak mě mrzí, že lidí v hledištích ubývá.

V lize se stále více prosazují cizinci, neuvažujete o tom, že by někteří z nich mohli obléknout dres české reprezentace?
U některých mladých fotbalistů se o to snažíme, ale nezáleží to jen na nás. Zrovna nedávno jsme u jednoho nadějného fotbalisty posílali návrh na získání českého občanství. Mluvilo se o Bonym Willfriedovi, ale tím, že nastoupil za národní tým Pobřeží slonoviny, ta možnost padla. Jako svaz se o získání "nových Čechů“ aktivně snažíme a myslím, že v brzké budoucnosti se "cizinců“ v české reprezentaci dočkáme. V jedenadvacítce už nastupuje "Kanaďan“ Lensky.

Jak aktuální je otázka registrace fanoušků, která funguje například v Itálii?
Jsem příznivcem takového projektu, na stadionech musí být pořádek. Slušní fanoušci by s kartičkou, která by jim měla poskytovat i výhody, neměli mít problém.

Nebude se měnit podoba výkonného výboru, který od zvolení opustili ztracený Miroslav Kříž s Jiřím Doležalem a další člen Milan Haškovec byl pravomocně odsouzen za podvod?
Myslím, že výkonný výbor je i přes odchod dvou členů akceschopný. Co se týče pana Haškovce, tak o jeho odstoupení usilujeme, ale sami ho dovolat nemůžeme, je to o jeho morálce. Do budoucna si myslím, že by výkonný výbor neměl být tak početný.

Jaká je situace ve zvažované společné lize se Slováky?
Čekáme, jaký je postoj UEFA, která dává dohromady, jak by to bylo se sestupy, postupy a podobně. Žadný výstup jsme zatím nedostali. Aktuální je spíš náš záměr vybudovat tréninkový komplex pro mladé fotbalisty, jehož součástí by byla i akademie tak, jak je tomu v zahraničí.

Související