Zatímco slavná Chelsea nyní v anglické Premier League klopýtá, její brankář Petr Čech za své výkony rozhodně kritizován není - ocenili jej i tuzemští fotbaloví novináři, jejichž hlasy jej v polovině ankety Zlatý míč České republiky posunuly do čela před Tomáše Rosického z Arsenalu.

Chelsea už míří vzhůru

"I přestože už jsem vyhrál anketu pětkrát, pořád si vážím toho, že novináři mé výkony oceňují," řekl gólman. Sám by však dal na první místo reprezentačního kapitána Rosického. "Tomáš stále patří k důležitým hráčům Arsenalu," zdůvodnil svou volbu a doplnil, že hned za něj by kvůli klubovým úspěchům zařadil Zdeňka Pospěcha z FC Kodaň a Jaroslava Plašila z Bordeaux.

A jak vidí nynější krizi Chelsea? "Bylo to jako na houpačce. Vlétli jsme do ligy výhrami 4:0 a 6:0, byť průběh zápasů tak jednoznačný nebyl. Pak ale přišla série bez výhry a začalo se mluvit o krizi. Teď už jsme znovu na cestě vzhůru," věří.

Možná i proto, že sám se cítil velmi dobře, o čemž svědčí i nejnižší počet inkasovaných gólů. "A to i přesto, že jsme kvůli sérii zranění hráli často s jinou obranou," dodal.

Čech se vyjádřil i k duelu Sparty v Evropské lize s Liverpoolem. "Rozhodující bude, jak Sparta zvládne zápas na Anfield Road. I když uhraje dobrý výsledek doma, nebude mít vyhráno, Liverpool koncentruje veškerou svoji sílu tam," upozornil.

Teď proti mistrům světa

Po čase je poměrně spokojený i s výkony reprezentace. "K ideálu mi chybí jen výhra nad Litvou. Myslím, že se postupně usadily změny a tým si našel svoji cestu. S Litvou jsme promarnili šance a zbytečně prohráli," připomněl zklamání z kvalifikačního zápasu Olomouce. Ten může na jaře vynahradit úspěch ve Španělsku. "Hrajeme proti těžkému soupeři, což většinou stupňuje i individuální výkony. Určitě tam nepojedeme jako předem poraženi," tvrdí před březnovým zápasem v zemi mistrů světa.

Vánoce bude mít český brankář opět plné fotbalu. "Každý den máme trénink a do konce roku hrajeme ještě dva zápasy. Na Štědrý den ráno trénujeme, pak nás čeká den volna a na druhý svátek vánoční vyrážíme do hotelu na soustředění, neboť pak hrajeme na Arsenalu. O dva dny později s Boltonem a 2. ledna s Aston Villou," vyjmenoval Čech nabitý program na přelomu roku.

Sněhová kalamita zasáhla Anglii a zrušila sedm z víkendových zápasů ligy včetně utkání Chelsea s Manchesterem United... "Normálně trénujeme, ale zápasy se odložily hlavně kvůli bezpečnosti fanoušků, protože tady je teď složitá doprava a zmatek. U nás by se nad pár centimetry sněhu nikdo nepozastavil, ale tady nic nefunguje. Neprodávají se tu ani zimní pneumatiky a auta kloužou a kloužou," popsal situaci v Londýně.

Pořadí ankety

Zlatý míč České republiky po podzimním kole: 1. Petr Čech (Chelsea) 922 bodů, 2. Tomáš Rosický (Arsenal) 581, 3. Tomáš Necid (CSKA Moskva) 477, 4. Pavel Horváth (Plzeň) 439, 5. Tomáš Ujfaluši (Atlético Madrid) 334, 6. Jaroslav Plašil (Bordeaux) 320, 7. Zdeněk Pospěch (FC Kodaň) 301, 8. Tomáš Hübschman (Šachtar Doněck) 244, 9. Michal Kadlec (Leverkusen) 232, 10. Milan Baroš (Galatasaray) 173, 11. Tomáš Pekhart (Jablonec) 157.

Další pořadí: 12. Jiří Štajner (Liberec) 102, 13. Tomáš Řepka (Sparta) 97, 14. Roman Hubník (Hertha Berlín) 82, 15. Marek Suchý (Spartak Moskva) a Jan Rezek (Plzeň) oba 78, 17. Michal Hubník (Olomouc) 72, 18. Václav Kadlec (Sparta) 59, 19. Mario Lička (Brest) 53, 20. Milan Petržela (Plzeň) 52, 21. David Jarolím (Hamburk) 33, 22. Jiří Jarošík (Zaragoza) 29, 23. Petr Švancara (Slovácko) 19, 24. Jan Morávek (Kaiserslautern) a Rudolf Skácel (Hearts) oba 17, 26. Tomáš Vaclík (Žižkov) 16, 27. Daniel Pudil (Genk) a David Bystroň (Plzeň) oba 12, 29. Jan Polák (Anderlecht) 11, 30. Tomáš Grigar (Teplice) 10, 31. Roman Bednář (West Bromwich/Leicester) a David Limberský (Plzeň) oba 9, 33. Jan Lecjaks (Anderlecht) a Lukáš Magera (FC Temešvár) oba 7, 35. Jan Rajnoch (Ankaragücü), Pavel Košťál (Wiener Neustadt), Daniel Kolář (Plzeň), Jiří Bílek (Kaiserslautern) a Radoslav Kováč (West Ham) všichni 6, 40. Libor Sionko (Sparta) 4, 41. Ondřej Mazuch (Anderlecht) a Mario Holek (Dněpropetrovsk) oba 3, 43. Tomáš Mičola (Brest), Jakub Mareš (Teplice), Marek Kulič (Mladá Boleslav) a Jan Koller (AS Cannes) všichni 2, 47. David Lafata (Jablonec 97) 1.