Fotbal možná čeká v nejbližších letech termínová revoluce. Deník Bild přinesl informace o změnách, které chystají šéfové světového fotbalu. Podle návrhu prezidenta UEFA Micheala Platiniho by se už ligové soutěže neměly hrát od srpna do května, ale od března do října téhož kalendářního roku.

Mistrovství světa nebo Evropy by se tak konalo na začátku sezony na přelomu února a března místo současného letního termínu. Následujících osm měsíců by bylo kompletně rezervováno pro klubový fotbal. V listopadu by pak přišly na řadu opět národní týmy, které by měly šest týdnů na kvalifikační či přípravné zápasy. Na přelomu prosince a ledna by hráči dostali čtyřtýdenní dovolenou, po níž by reprezentanti zahájili měsíční přípravu na turnaj samotný.

"Slyším to poprvé. Nikdy jsem se s takovým návrhem nesetkal," řekl HN generální sekretář ČMFS Rudolf Řepka, který je zároveň členem jedné z odborných komisí UEFA. "Nic o tom nevím. Nezdá se mi to pravděpodobné," reagoval podobně jeho předchůdce Petr Fousek, rovněž činný ve strukturách UEFA.

Revoluční model, s kterým se má do března oficiálně seznámit Evropská asociace klubů (ECA), vychází z Platiniho návrhu z roku 1998. Tehdy prý tento plán ztroskotal na odmítnutí ze strany Španělska a Itálie, kde nechtěli hrát ligové soutěže v nejteplejších letních měsících.

S výhledem na mistrovství světa 2022 v Kataru, které by se kvůli tamním klimatickým podmínkám mohlo hrát v zimě, je znovu tento plán na pořadu dne. Pokud by ho skutečně výkonný výbor FIFA schválil, došlo by podle Bildu ke změně nejdříve v roce 2015.

Související