Rusko začalo pracovat na bezpečnostním zajištění zimních olympijských her, které se v roce 2014 uskuteční v Soči na severu Kavkazu. Předpokládaná částka na zajištění ochrany účastníků olympiády se pohybuje okolo dvou miliard dolarů (35 miliard korun), uvedl dnes ruský hospodářský list Vedomosti.

Bezpečnostní koncepci olympijských her podle listu zpracovává ruská kontrarozvědka FSB. Plánuje navýšení počtu policistů v Soči o 25 000 a vytvoření speciálního bezpečnostního centra ministerstva vnitra pro olympiádu.

Předpokládá se i zvýšení počtu bezpečnostních opatření na letišti v případě informací o hrozícím teroristickém útoku. Trvalé zvýšení kontrol by mohlo vést k vytváření front, které by se samy o sobě mohly stát terčem útoků, vysvětlil plánované opatření generální ředitel správy letiště v Soči Sergej Licharjov.

Požadavek na vypracování bezpečnostní koncepce vydal prezident Dmitrij Medveděv v návaznosti na svůj nedávný projev na ekonomickém fóru v Davosu. V něm se zavázal zajistit bezpečnost na mezinárodních sportovních akcích v Rusku.

Reagoval tak na pochyby o schopnosti Ruska zajistit náležitá bezpečnostní opatření po zkušenostech s útokem na moskevské letiště Domodědovo. Blízkost místa olympiády a neklidného severokavkazského regionu vyvolává pochybnosti zvláště po tomto teroristickém útoku, který se přičítá příslušníkovi tamních extremistů.

Práce na zajištění bezpečnosti olympijských her začaly již loni. Ruské ministerstvo obrany informovalo, že náklady jsou srovnatelné s náklady na nákup zbraní a vybavení FSB a ministerstva vnitra.

Na ochranu účastníků loňské zimní olympiády ve Vancouveru vydala Kanada asi 900 milionů dolarů (16 miliard korun). Například bezpečnost letních olympijských her v Aténách v roce 2004 pak stála 1,5 miliardy dolarů (26,5 miliardy korun).

Související