Český fotbalový reprezentant Tomáš Necid si svou střeleckou formu v Evropské lize přenesl z podzimu i do jarních bojů. Svým šestým gólem v této sezoně zajistil CSKA Moskva důležitou výhru 1:0 v úvodním utkání 2. kola na půdě PAOK Soluň. Ruskému celku tak za týden v domácí odvetě stačí k postupu do osmifinále remíza.

Postupové šance se naopak značně vzdálily Anderlechtu a Besiktasi, které doma prohrály shodně o tři branky: bruselský celek 0:3 s Ajaxem Amsterodam, istanbulské mužstvo 1:4 s Dynamem Kyjev.

Necid se prosadil po půlhodině hry. Dostal do vápna centr z levé strany, zpracoval si míč na prsou a střelou o zem otevřel skóre. Přestože se poté ještě třikrát snažil ohrozit soupeřovu branku, další gól už nepřidal. I tak si ale CSKA z Řecka odvezl nadějný výsledek.

Ještě lépe je na tom další český reprezentant Michal Kadlec, jehož Leverkusen deklasoval Metalist Charkov na jeho hřišti jasně 4:0 a před domácí odvetou má velmi výhodnou pozici. Druhý tým německé bundesligy, za který Kadlec odehrál celý zápas na levém beku, prodloužil v tomto ročníku EL svou sérii neporazitelnosti. Bayer z devíti utkání včetně dvojzápasu čtvrtého předkola naplno bodoval hned v sedmi případech.

Hosty poslal na Ukrajině do vedení po dvaceti minutách Švýcar Eren Derdiyok, náskok pojistil druhým zásahem v 72. minutě střídající Gonzalo Castro. V posledních dvou minutách pak dokonal debakl domácího celku dvěma slepenými góly Sidney Sam.

Ajax veze postupovou výhru

Obrana Anderlechtu s Ondřejem Mazuchem a Janem Lecjaksem poprvé inkasovala v 32. minutě, kdy se z rohového kopu prosadil belgický obránce Ajaxu Toby Alderweireld. Vedoucí tým belgické ligy měl velkou šanci na vyrovnání deset minut po přestávce, ale Polák Marcin Wasilewski neproměnil penaltu.

Hosté hned čtyři minuty nato navýšili náskok po zásahu Dána Christiana Eriksena a zápas uzavřel v 67. minutě třetí brankou Maročan Múnír Hamdáví.

Besiktas, v jehož obraně odehrál celé utkání reprezentační obránce Tomáš Sivok, propadl proti ukrajinskému soupeři především v druhé půli. Dynamo se ujalo vedení v 27. minutě díky Chorvatu Ognjenu Vukojevičovi, za deset minut ještě dokázal vyrovnal Portugalec Ricardo Quaresma.

Po přestávce však branky Andreje Ševčenka, Ayila Yussufa a Olega Guseva z penalty tureckému mužstvu s velkou pravděpodobností uzavřely dveře do další fáze soutěže. Zápas navíc nedohrál domácí střelec Quaresma, který byl v závěru vyloučen za dvě žluté karty v šestiminutovém rozmezí.

Spartak otočil v Basileji

Nedobře se situace vyvíjela i pro Spartak Moskva, který v Basileji prohrával již o dva góly. V druhé půli však skóre otočil brankami Kombarova, Dzjuby a Ananidzeho, jenž v poslední minutě využil toho, že soupeř již hrál dvanáct minut bez vyloučeného Shaqiriho. Český obránce Marek Suchý odehrál za Spartak celý zápas.

Naopak další švýcarsko-ruský souboj nedopadl dobře pro ruského mistra Zenit Petrohrad, který na půdě Young Boys Bern prohrál 1:2 a připsal si vůbec první ztrátu v této sezoně Evropské ligy.

Šlágr druhého kola mezi domácí Neapolí a Villarrealem skončil bezbrankovou remízou. V 72. minutě se sice prosadil nejlepší střelec italské ligy Edinson Cavani, ale jeho gólová hlavička nebyla uznána kvůli ofsajdu.

Svou skvělou formu pak potvrdilo Porto, které v souboji dvou nedávných vítězů Poháru UEFA zvítězilo 2:1 na půdě Sevilly, kde v roce 2003 vyhrálo ve finále soutěže, na kterou Evropská liga navazuje. V této sezoně tak Porto vyhrálo již dvaatřicátý z 38 zápasů, přičemž poraženo odešlo pouze v portugalských pohárech.

Úvodní utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy:

Rubin Kazaň - Twente Enschede 0:2 (0:0) Branky: 77. De Jong, 88. Wisgerhof. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.).

Metalist Charkov - Bayer Leverkusen 0:4 (0:1) Branky: 90. a 90.+2 Sam, 23. Derdiyok, 72. Castro. Rozhodčí: Gumienny (Belg.).

SSC Neapol - Villarreal 0:0 Rozhodčí: Clattenburg (Angl.). ČK: 90. Aronica (Neapol).

Besiktas Istanbul - Dynamo Kyjev 1:4 (1:1) Branky: 37. Quaresma - 27. Vukojevič, 50. Ševčenko, 56. Ayila, 90. Gusev z pen. Rozhodčí: Proenca (Port.). ČK: 90. Quaresma.

Anderlecht - Ajax Amsterodam 0:3 (0:1) Branky: 32. Alderweireld, 59. Eriksen, 67. Hamdáví. Rozhodčí: Rocchi (It.).

Lech Poznaň - Sporting Braga 1:0 (0:0) Branka: 72. Rudnevs. Rozhodčí: Bezborodov (Rus.).

BATE Borisov - Paris St. Germain 2:2 (1:1) Branky: 16. Bressan, 81. Gordejčuk - 31. Erding, 89. Luyindula. Rozhodčí: Jefet (Izr.).

Benfica Lisabon - VfB Stuttgart 2:1 (0:1) Branky: 70. a 81. Cardozo - 21. Harnik. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.).

Glasgow Rangers - Sporting Lisabon 1:1 (0:0)  Branky: 66. Whittaker - 89. Fernández. Rozhodčí: Gräfe (Něm.).

FC Basilej - Spartak Moskva 2:3 (2:0) Branky: 36. Frei, 41. Streller - 61. Kombarov, 70. Dzjuba, 90.+2 Ananidze. Rozhodčí: Stavrev (Mak.). ČK: 78. Shaqiri (Basilej). Young Boys Bern - Zenit Petrohrad 2:1 (0:1) Branky: 46. Lulič, 90.+4 Mayuka - 20. Lombaerts. Rozhodčí: Kakos (Řec.). ČK: 69. Bystrov (Zenit). PAOK Soluň - CSKA Moskva 0:1 (0:1) Branka: 29. Necid. Rozhodčí: Marriner (Angl.). FC Sevilla - FC Porto 1:2 (0:0) Branky: 65. Kanouté - 58. Rolando, 85. Guarín. Rozhodčí: Thomson (Skot.). Lille - PSV Eindhoven 2:2 (2:0) Branky: 6. Gueye, 31. De Melo - 83. Bouma, 84. Toivonen. Rozhodčí: Tudor (Rum.).