Václav Mašek oblékal dres fotbalové Sparty v letech 1957 - 1973, sehrál v něm 677 zápasů a vstřelil 406 gólů. Za národní mužstvo vybojoval 16 utkání, z nich jedno na stříbrném šampionátu v roce 1962 v Chile. Jako vrcholový sportovec stačil vystudovat strojní fakultu ČVÚT. A dnes tento kdysi výborný fotbalista slaví 70. narozeniny.

Reprezentační dres jste poprvé oblékl už v roce 1960 proti Nizozemsku a o dva roky později jste patřil do tehdejšího týmu vicemistrů světa. Čím pro vás byla nominace do tohoto stříbrného mužstva?
Všech startů za národní mužstvo jsem si velice vážil, především pak účasti na mistrovství světa. Splnil se mi sen, který má snad každý mladý fotbalista. Ve výpravě byla řada vynikajících hráčů, takže mě potěšilo, že jsem se do základní sestavy vešel aspoň v jednom střetnutí proti Mexiku a navíc vstřelil i gól. I s odstupem mnoha let mohu říci, že šest týdnů v Chile pozitivně ovlivnilo můj další výkonnostní růst.

Dva domácí tituly se Spartou přinesly i souboje v Poháru mistrů. Které z nich stojí za připomenutí?
Především v roce 1967 dva zápasy s Anderlechtem, na kterých jsem se podepsal pěti góly. Po pražském vítězství 3:2 jsme v odvetě zachránili postup až dvěma brankami v posledních osmi minutách, kdy jsme vyrovnali na 3:3. Ve čtvrtfinále nás sice vyřadil tehdejší gigant Real Madrid, nicméně mohli jsme se postarat o senzaci. Španělé doma vyhráli 3:0, ale v Praze jsme v poločase vedli 2:0 a hned po přestávce Mráz nastřelil tyč. Slavný Gento nám pak střelou z dálky šanci na triumf vzal.