Hrozba je skutečností. Světová fotbalová federace FIFA a evropská fotbalová federace UEFA dostály svému slovu a suspendovaly bosenský národní svaz. Tímto rozhodnutím nesmějí ode dneška nastupovat jakékoli reprezentace, rozhodčí ani kluby této balkánské země v mezinárodních soutěžích.

Důvodem trestu je fakt, že fotbalový svaz Bosny a Hercegoviny nepřijal jednotné stanovy a nevyhověl tak požadavkům FIFA na jednotný fotbalový orgán v zemi. Tamní dění totiž řídí dvě frakce: jednu ovládají bosenští Srbové a druhou Bosňané společně s bosenskými Chorvaty. Nad nimi ještě vše řídí tříčlenný prezidentský úřad.

FIFA a UEFA tento rozkol dlouho tolerovaly kvůli tamní specifické politické a národnostní situaci. Později však přece jen stanovily termín do konce března, dokdy se museli fotbaloví funkcionáři v Bosně a Hercegovině podřídit všeobecným regulím.

Pokud Bosna situaci urychleně nevyřeší, nebude moci její seniorská reprezentace nastoupit k červnovým kvalifikačním zápasům o postup na mistrovství Evropy. Bosnu nejdříve čeká 3. června zápas s Rumunskem.

Související