V Evropské lize skončil poslední český zástupce. Obránce Marek Suchý se spoluhráči z ruského týmu nedokázali ani v domácí odvetě najít zbraň proti ofenzivní síle FC Porto.

Hosté vyhráli 5:2 a spolu s domácí výhrou 5:1 si s přehledem pohlídali postup do semifinále.

Porto prožívá skvělou sezonu, s předstihem slavilo titul v portugalské lize, zvítězilo v posledních deseti zápasech za sebou. Strůjcem úspěchu je mladý kouč André Villas-Boas.

Třiatřicetiletý Portugalec vede tým v první sezoně, dříve se učil jako asistent u Josého Mourinha, s nímž spolupracoval v Portu, Chelsea a Interu Milán.

Portugalský mistr si udržel stoprocentní bilanci na hřištích soupeřů, kde uspěl v tomto ročníku Evropské ligy posedmé. Hosty poslal na Lužnikách do vedení ve 28. minutě Brazilec Hulk a jejich náskok navýšil v nastaveném čase prvního poločasu z rohového kopu Uruguayec Cristian Rodríguez.

Po přestávce padlo v ofenzivně laděném utkání dalších pět branek. Za Porto se trefili Kolumbijci Fredy Guarín a nejlepší střelec soutěže Radamel Falcao, jenž dal jedenáctý gól. V závěru uzavřel skóre střídající Portugalec Rúben Micael. Spartak, který je v ruské lize po čtyřech kolech na předposledním místě, pouze dvakrát snížil zásluhou Arťoma Dzjuby a střídajícího Brazilce Ariho.

Villarreal jistil postup

Villarreal vyhrál na hřišti Twente Enschede 3:1 a potvrdil vysoké domácí vítězství 5:1. Úvodní branku sice vstřelil ve 32. minutě domácí záložník Emir Bajrami, ale hosté v druhém poločase utkání třemi góly otočili.

Po hodině hry nejprve vyrovnal Giuseppe Rossi, jehož penaltě předcházelo vyloučení domácího beka Dwighta Tiendalliho. Italský útočník se trefil podesáté v soutěži a ztrácí jediný zásah na vedoucího Falcaa. Na něj navázal rovněž z pokutového kopu Marco Ruben a v poslední minutě střídající Cani.

Benfice se v Eindhovenu nepovedl úvod a po brankách Maďara Balázse Dzsudzsáka a Jeremaina Lense prohrávala po 25 minutách 0:2. Při výsledku 4:1 z prvního utkání by tak hráčům PSV stačil k postupu jediný gól. V nastavení první půle však nejprve snížil brazilský stoper Luisao a v 63. minutě vyrovnal z penalty paraguayský útočník Óscar Cardozo na konečných 2:2.

Braga se v deseti ubránila

Braga uhrála s Dynamem Kyjev postupovou remízu 0:0 a prodloužila svou domácí sérii bez inkasované branky v evropských pohárech na pět utkání a 450 minut. Domácí náskok uhájili, přestože od 29. minuty hráli bez vyloučeného Brazilce Paula Césara. Tři minuty před koncem vyrovnala počet mužů na hřišti červená karta pro Gorana Popova. V úvodním duelu, který skončil na Ukrajině 1:1, byl pro změnu vyloučen útočník Dynama Andrej Ševčenko.

Spartak Moskva - FC Porto 2:5 (0:2) Branky: 52. Dzjuba, 72. Ari - 28. Hulk, 45.+2 C. Rodríguez, 48. Guarín, 54. Falcao, 89. Rúben Micael. Rozhodčí: Kassai (Maď.). První zápas 1:5, postoupilo Porto.

Sporting Braga - Dynamo Kyjev 0:0 Rozhodčí: Eriksson (Švéd.). ČK: 29. Paulo César - 87. Popov. První zápas 1:1, postoupila Braga.

Twente Enschede - Villarreal 1:3 (1:0) Branky: 32. Bajrami - 60. Rossi z pen., 84. Ruben z pen., 90. Cani. Rozhodčí: Collum (Skot.). ČK: 58. Tiendalli (Twente). První zápas 1:5, postoupil Villarreal.

PSV Eindhoven - Benfica Lisabon 2:2 (2:1) Branky: 17. Dzsudzsák, 25. Lens - 45.+3 Luisao, 63. Cardozo z pen. Rozhodčí: Stark (Něm.). První zápas 1:4, postoupila Benfica.