Disciplinární komise fotbalového svazu se znovu začne zabývat případem údajné korupce při předloňském prvoligovém utkání Olomouc - Bohemians Praha.

Učinila tak na základě svědectví bývalého sportovního ředitele olomouckého klubu Jiřího Kubíčka, který v úterý před olomouckým okresním soudem obvinil ze zosnování aféry trenéra Sigmy Zdeňka Psotku a šéfa klubu Jaromíra Gajdu.

Kubíček, Psotka, jeho asistent Martin Kotůlek, Gajda a bývalý pokladník olomouckého klubu Ladislav Římský mají před disciplinárkou stanout ve čtvrtek 9. června.

Kdyby disciplinární komise došla k závěru, že se Sigma opravdu provinila korupčním jednáním, Hanákům by v krajním případě mohlo podle disciplinárního řádu hrozit až vyřazení z nejvyšší soutěže.

Svaz oficiálně uzavře letošní ligový ročník 24. června. Kdyby disciplinárka Sigmu ještě před tím potrestala, na její úkor by se zachránilo sestupující Brno, které letos skončilo na 15. pozici. Pokud by Olomouc nejvyšší trest stihl až po 24. červnu, šel by mezi elitu třetí tým z druhé ligy.

Hráči Bohemians Praha prý měli před dvěma lety před vzájemným utkáním převzít od olomouckého brankáře Petra Drobisze sumu 300 tisíc korun za to, že úmyslně prohrají a Olomouc si výhrou zajistí postup do Evropské ligy. Hanáci takovou verzi odmítají. Případem se v týdnu začal zabývat olomoucký okresní soud a soudce Aleš Vašků jej po středečním jednání odročil na 23. června.

Kubíčkova nahrávka přitížila Psotkovi

Svazová disciplinární komise případ otevřela kvůli tomu, že Kubíčkovo svědectví považuje za "nové a velmi závažné zjištění." Kubíček totiž u soudu předložil nahrávku svého rozhovoru s bývalým pokladníkem klubu Římským, který v ní naznačil, že roli v případu mohou hrát právě kouč Psotka a šéf klubu Gajda.

"(Pokladník) Římský řekl, že nedal peníze Drobiszovi, ale dal je Kotůlkovi (asistent trenéra). Prý to vymyslel pan Psotka (trenér), který byl za Gajdou (předseda představenstva) v pondělí. Tím, že jsem pojal podezření, že úplatek byl předán, jsem své působení v klubu ukončil," uvedl v soudní síni v úterý Kubíček. Právní zástupce Sigmy však Kubíčkovu nahrávku zpochybňuje, argumentuje i tím, že v inkriminované době Římský už vůbec nebyl klubovým pokladníkem.

Znovuobnovený případ

Disciplinární komise už loni případ řešila. Střížkovský klub Bohemians Praha, který navíc na jaře odmítl nastoupit k zápasu proti Bohemians 1905, dostal souhrnný trest v podobě pokuty šest milionů korun a odpočtu 20 bodů, který později odvolací a revizní komise snížila na 15 bodů.

Šéf klubu Karel Kapr navíc dostal pokutu 300.000 korun a dvouletý zákaz vykonávat veškeré funkce spojené se zápasy ČMFS za to, že před komisí nepředložil relevantní důkazy týkající se údajné korupční kauzy.

Komise případ loni v dubnu odložila s tím, že se k jeho projednávání může vrátit v případě, že se objeví nové skutečnosti. To se podle členů disciplinárky stalo právě nyní poté, co se svým prohlášením vyrukoval Kubíček.

Související