Nejcennějším sportovním klubem světa podle magazínu Forbes zůstává fotbalový Manchester United, který má hodnotu 1,86 miliardy dolarů, což je o 30 milionů dolarů víc než před rokem.

Dluhy 756 milionů dolarů

Současní majitelé United americká rodina Glazerových koupila klub v roce 2005 za 1,5 miliardy dolarů. Podnikatel, kterému patří i tým amerického fotbalu Tampa Bay Bucaneers, slavný anglický celek poté zadlužil, čímž si proti sobě popudil fanoušky. Podle Forbesu momentálně činí dluhy Manchesteru 756 milionů dolarů, což odpovídá 41 procentům hodnoty klubu.

Na hřišti se však United daří a také finanční vyhlídky nejsou zlé. Od uplynulé sezony začala mužstvu z Old Trafford běžet čtyřletá sponzorská smlouva s americkou pojišťovací společností Aon, jejíž logo mají hráči na dresech. Klub za to ročně dostane 32 milionů dolarů, což je o polovinu víc než od předchozího partnera AIG. Zhruba 40 milionů dolarů ročně už dostává Manchester od firmy Nike v rámci třináctiletého kontraktu, který vyprší v roce 2015. Pak by mohla podle odhadů částka od Nike vzrůst až na 70 milionů dolarů za rok.

 

Druzí jsou Dallas Cowboys

 

Ani pořadí na dalších třech místech žebříčku se nezměnilo. Za Manchesterem následuje tým amerického fotbalu Dallas Cowboys, který si oproti loňsku polepšil z 1,65 miliardy dolarů na 1,81. Třetí jsou dál baseballisté New York Yankees (1,7) následováni dalším účastníkem zámořské ligy amerického fotbalu NFL Washingtonem Redskins (1,55).

V první desítce jsou ještě dva fotbalové velkokluby, pátý Real Madrid a sedmý Arsenal, a další čtyři týmy amerického fotbalu. Nejúspěšnějšímu fotbalovému celku současnosti Barceloně, která porazila Manchester ve finále Ligy mistrů, patří 26. místo s částkou 975 milionů dolarů.

Na třinácté příčce figuruje stáj formule 1 Ferrari, která má podle Forbesu hodnotu 1,07 miliardy dolarů.