Olomoucký státní zástupce navrhl pro všechny aktéry fotbalové korupční kauzy mezi celky Sigmy Olomouc a Bohemians Praha podmíněné tresty.

Ve své závěrečné řeči uvedl, že je přesvědčen o tom, že se mezi kluby skutečně podplácelo. Obhajoba tvrdí opak. Případ tak spěje k závěru: olomoucký soudce dnes odpoledne ukončil dokazování a dal prostor závěrečným řečem.

Podle žalobce Petra Matouška stojí proti osamocené výpovědi olomouckého brankáře Petra Drobisze, který údajně protihráčům předal 300.000 korun, výpovědi dvou tehdejších hráčů střížkovského klubu Miroslava Obermajera, Davida Zoubka a také prezidenta Bohemians Praha Karla Kapra. Ti jsou obžalování z přijímání úplatku.

"Podle mého názoru jsou jejich tvrzení s největší pravděpodobností pravdivá. Nejde o mistrovsky sehraný komplot zástupců Bohemians Praha, skutek se skutečně stal," uvedl žalobce.

Podle něj nelze přeceňovat svědectví bývalého sportovního šéfa olomouckých fotbalistů Jiřího Kubíčka, který soudu předal tajnou nahrávku svého rozhovoru s pokladníkem klubu. Na audiozáznamu se mluví o machinaci s penězi, pokladník však tvrdil, že šlo o nacvičený rozhovor. Státní zástupce však poukázal na to, že Kubíčkovo svědectví do mozaiky dokonale zapadá.

Věrohodnost nahrávky dnes zpochybnil svědek Jaromír Dolníček. Uvedl, že se loni v červnu s Kubíčkem potkal. "Řekl mi, že budou litovat. Řekl, že donutil (pokladníka) Laďu Římského, aby je potopil. Sálal z něj pocit naštvání," uvedl před soudem svědek, který je Kubíčkovým známým.

Obhájce vinu odmítá

Soudu žalobce navrhl, aby všechny aktéry uznal vinnými. Pro Drobisze a Kapra navrhl podmíněný trest v rozsahu šesti až osmi měsíců s dvouletou zkušební dobou. Pro Obermajera a Zoubka navrhl trest o dva měsíce nižší se stejným podmíněným odkladem. Žádá zároveň i peněžité tresty. Drobisz a Kapr by měli podle něj zaplatit 50.000 korun, zbylé aktéry navrhl potrestat částkou 20.000 korun.

Naopak Drobiszův obhájce Petr Konečný tvrdí, že vina olomouckého brankáře nebyla prokázána. "Neexistuje praktický žádný přímý důkaz proti Drobiszovi. Nejsou otisky prstů z obálky, nejsou peníze, neboť byly poslány přes účet, nejsou SMS," uvedl obhájce.

Zpochybnil i Kubíčkovo svědectví s tím, že jde o jeho zášť vůči zástupcům olomouckého klubu. "Důkazy nejsou dostatečné pro to, aby byl pan Drobisz odsouzen, a proto navrhuji zproštění," uvedl Konečný.

Kauza byla odročena na polovinu září.

Související