Fotbalisté Sigmy Olomouc přišli kvůli korupční kauze o devět bodů v tabulce první ligy a dostali pokutu čtyři miliony korun. Disciplinární komise je dnes potrestala za to, že se předloni v květnu pokusili před vzájemným utkáním podplatit hráče Bohemians Praha částkou 300 tisíc korun.

Potrestán byl také brankář Olomouce Petr Drobisz, který hráčům střížkovského klubu údajně předal úplatek. Pětatřicetiletý gólman dostal trest zastavení závodní činnosti ve fotbale, navíc musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun. Dvouletý zákaz působení ve fotbale dostal bývalý sportovní ředitel Sigmy Jiří Kubíček.

"Podle názoru disciplinární komise došlo ke korupci, fotbalové řády to nazývají nekalým ovlivněním zápasu," řekl novinářům po sedmihodinovém zasedání komise její předseda Jiří Golda.

"Došli jsme k názoru, že jak v případě pana Drobisze, tak Sigmy Olomouc došlo k disciplinárnímu provinění. Olomouc jako právnická osoba nemůže páchat korupci, vždy za tím musí stát nějaké fyzické osoby a fotbalové řády říkají, že klub je pak za jejich chování odpovědný a může být potrestán," prohlásil Golda.

"Budeme podávat odvolání. Pro nás je to horní hranice. A teď budeme bojovat za očištění," uvedl olomoucký advokát Petr Konečný. "Snažili jsem se dokázat, že Petr Drobisz byl na oslavě a nemohl předávat úplatek, ale komise to nevzala v potaz," doplnil.

Hanáci se hodlají proti verdiktu odvolat k odvolací a revizní komisi. Aby bylo odvolání projednáváno, musejí předtím zaplatit čtyřmilionovou pokutu.

Původně chtěl Golda vynést verdikt již na konci června, tehdy ho ale ostatní členové komise přehlasovali. Před dvěma týdny se disciplinárka dohodla, že nebude čekat na rozhodnutí civilního soudu, který aféru odročil na polovinu září.

Kauza vypukla poté, co loni v březnu prezident Bohemians Praha Karel Kapr uvedl, že před prvoligovým duelem v Olomouci v květnu 2009 zaplatil domácí klub soupeři 300.000 korun, aby vyhrál a dostal se do Evropské ligy.

Komise se aférou již mnohokrát zabývala a letos ji znovu otevřela na základě svědectví Kubíčka, který obvinil ze zosnování celé aféry kouče Hanáků Zdeňka Psotku a ředitele Sigmy Jaromíra Gajdu. Své tvrzení dokládal nahrávkou rozhovoru s někdejším pokladníkem klubu Ladislavem Římským, který na ní hovoří o machinacích s penězi.

"Ta nahrávka byl jeden ze střípků, ze kterých se to poskládalo. V mém interním rozhodování to hrálo důležitou roli," řekl Golda. "Jinak šlo o komplex všech těch důkazů, výpovědí svědků, které když zasadíme do kontextu, tak podle našeho názoru ke korupci došlo," dodal Golda.

Dva roky pro Kubíčka

Kubíček dostal trest kvůli tomu, že podobně jako před rokem Kapr zatajoval důkazy. "Pan Kapr předložil důkazy až po x měsících, což si myslíme, že v případě pana Kubíčka nastalo také. Druhá věc je ten způsob komunikace a nahrávání pana Kubíčka, to se prostě neslučuje se slušným chováním," vysvětlil Golda.

Související