Tomáš Rosický proti Ukrajině sice za fotbalovou reprezentaci nenastoupil, ale jako kapitán týmu se po utkání ohradil proti tvrdé kritice, která zahrnula mužstvo po remíze 2:2 ve Skotsku.

Stojí nám to vůbec za to

"Nikdy jsem si nenasazoval růžové brýle a nazýval věci pravými jmény, ale to, co po návratu reprezentaci provázelo, to mě ohromně zklamalo. Kam jsme došli v našem fotbale, abychom se posílali přes média do pr.... (reagoval na konflikt bývalých reprezentantů Druláka a Šmicera v tisku - poznámka redakce). Co všechno je možné, stojí nám to vůbec za to, říkám si někdy," řekl fotbalista.

Souhlasí prý s kritikou, kterou přinesla prohra 0:3 v Norsku. "Byl to sice zápas v divné době ještě před sezonou, ale všechny kritické ohlasy jsem vnímal a uznal. Jenže pak uhrajeme vytouženou remízu ve Skotsku a ze všech míst se na nás valí hodnocení, že jsme nedokázali porazit nějaké nekopy a dřeváky. Pak se nemůžeme divit, jak reaguje veřejnost," pokračoval klidným tónem.

Ukázkou toho, jak negativní reakce přebijí i dobré věci, byl první gól v Glasgow. "Nádherná fotbalová kolmá akce, kterých není moc vidět, ale já se dočtu, že to byla náhoda s nastřeleným břichem Plašila. To je přesně ukázka toho, jak někdo nechce vidět pozitiva a hledá jen špatné věci," zmínil konkrétní příklad.

Mužstvo to podle něj sice semklo, ale vysokou výhru 4:0 podle Rosického nikdo nebere jako satisfakci. "To rozhodně ne, nic nepřeceňujeme. Pro mě je to dobrý test, který ukázal, že jsme na dobré cestě a že se s námi musí počítat. Pro nás je ale rozhodující kvalifikace, v které to máme solidně rozehráno," připomněl záložník Arsenalu.

Názor ano, ale tohle překročilo meze

V současné situaci ho už několikrát napadlo, zda to pro něj má vlastně cenu ještě jezdit do Prahy a reprezentovat, když slyší jen nářky na českou hru a k tomu se teď přidaly i hrubé urážky, do kterých se pustil bývalý reprezentant Radek Drulák. "Nikomu neberu jeho názor, ale tohle překročilo všechny meze, co jsem kdy zažil a že jsem toho prošel dost. A navíc to vypadá, že se to ještě některým novinářům líbí," kroutil hlavou Rosický.

V mužstvu zůstává proto, že je tam dobrá parta. "A hlavně: mě pořád baví hrát za svou zem. I když už asi je méně lidí, kteří nám přejí, vím že ještě zůstalo dost těch, kvůli kterým má smysl reprezentovat. Někdy to vypadá sice jako Jiráskovo Proti všem," odmítl spekulace, zda ho nynější situace nepřinutí předčasně ukončit kariéru v národním týmu.

Zastal se i Milana Baroše, do něhož se fanoušci trefují nejčastěji. "Souhlasím s trenérem Bílkem, že to je stále náš nejnebezpečnější fotbalista. Ano, teď neproměnil dvě šance, ale vezměte, kolikrát nás už zachránil. A že u toho gestikuluje? Takový přece býval vždycky a to ho znám asi patnáct let, přece ho teď nebudeme předělávat," obhajoval útočníka, jenž je v nemilosti pro promarněných sobotních šancích.

Související