Vlnu nevole vyvolalo rozhodnutí švýcarského klubu FC Sion obrátit se na civilní soud poté, co byl vyřazen z Evropské ligy v předkole, protože ze něj proti Celticu Glasgow nastoupilo neoprávněně několik fotbalistů.

Všech 53 členských zemí UEFA ve společném prohlášení kritizovalo postup Sionu. Národní svazy na jednání na Kypru v deklaraci uvedly, že "pokud některý člen fotbalové rodiny odmítne akceptovat pravidla soutěže, neměl by se jí účastnit".

UEFA i světová federace FIFA zakazují, aby se fotbalové spory řešily jinde než na půdě sportovních soudů. Evropské země vyzvaly své švýcarské kolegy, aby podnikli kroky, jimiž by podpořili dodržování pravidel. "Nezávislý sportovní soudní systém je pro všechny nejlepší garancí rovnosti a spravedlnosti," dodaly svazy v prohlášení.

UEFA vyřadila Sion a do další fáze soutěže se posunul skotský klub a minulý týden v úvodním utkání základní skupiny podlehl 0:2 Atlétiku Madrid.

Vedení Sionu nicméně dalo případ soudu ve švýcarském kantonu Vaud a tvrdí, že získalo soudní příkaz, podle nějž jsou čtvrteční výsledky EL neplatné. Obě strany se mají sejít u soudu příští úterý.