Kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický nepochybuje o tom, že mužstvo v úterý zvítězí v Litvě a postoupí do baráže o účast na mistrovství Evropy. Podle něj se na týmu nijak neprojeví páteční jasná porážka 0:2 od Španělska.

Nemá cenu ji řešit, je třeba se plně soustředit jen na Litvu, řekl Rosický před dnešním odletem. Český tým chce soupeři vrátit loňskou domácí prohru 0:1 z Olomouce.

"Jedeme tam s jasným cílem - vyhrát. Prohráli jsme s nimi doma, takže jim ty tři body musíme vzít zpátky. A pokud se nám to povede, tak počítám s tím, že postoupíme," prohlásil Rosický před cestou do Kaunasu.

Prý nepochybuje o českém postupu. "Uvědomujeme si, že to nemáme ve svých rukou. Pokud Skotové vyhrají ve Španělsku, tak si postup jednoznačně zaslouží, to je bez debat. Ale tomu nevěřím. Takže pokud vyhrajeme my v Litvě, tak postoupíme. A to je to, co se stane," dodal odhodlaně.

Přestože v pátečním duelu se Španělskem se Češi téměř nedostali k míči a byli jasně horší, podle Rosického má tým stále velkou sílu.

"Nemá cenu se pitvat v utkání se Španělskem. Prohráli jsme se soupeřem, který byl ve všech směrech jednoznačně lepší. Za mojí reprezentační kariéru to byl jasně nejlepší soupeř, proti kterému jsem nastoupil. A to jsem v týmu od roku 1999," řekl Rosický. "Babrání se v tom pátku nám nic nedá. My se soustředíme jen na Litvu," dodal.

Hübschmanova absence by nemusela vadit

Týmu věří i proto, že v důležitých zápasech a krizových situacích dokázal vždy ze sebe dostat maximum. "Když se podíváte na nedávnou historii tohohle týmu, tak na neúspěch dokázal vždy zareagovat pozitivním výkonem," připomněl například loňskou výhru nad Skotskem, která přišla právě po prohře s Litvou.

V podobné situaci, v jaké bude v úterý, se český tým ocitl i v kvalifikaci o mistrovství světa 2006, kdy potřeboval zvítězit ve Finsku, aby si zajistil baráž. To si ze současného týmu pamatují ale jen Čech, Pospěch, Baroš a právě Rosický. "Tehdy jsme to zvládli, tak proč ne teď," řekl Rosický, který tehdy gólem pomohl k výhře 3:0.

Kapitán sice připustil, že absence potrestaného Tomáše Hübschmana bude prý český tým znamenat oslabení, ale na druhou stranu by to prý nemuselo tolik vadit.

"Pro defenzivu je to komplikace, protože to naruší souhru obrany, ale zřejmě budeme hrát zápas, ve kterém budeme hlavně útočit. Takže na jeho postu může být hráč, který je platnější v útoku. Všechno má klady a zápory," řekl Rosický. "My tam nejedeme bránit, ale útočit a dávat góly," dodal.

Související