Zápas, který má zajistit české fotbalové reprezentaci baráž o postup na mistrovství Evropy, čeká tým trenéra Michala Bílka v úterý od 20.45 hodin v Litvě.

Tým je pod tlakem médií a veřejnosti, experti volají po odchodu trenéra, přesto podle Bílka není pod větším tlakem než obvykle. "Pod tlakem jsme byli i před Skotskem, každý zápas v kvalifikaci byl náročný. Teď je to jen pokračování naší cesty a my stále věříme, že náš postupový cíl zvládneme," řekl kouč před pondělním tréninkem v Kaunasu.

Bílek věří, že pomohou i Španělé, kteří mají postup přímo na šampionát už jistý, ale když v úterý porazí v Alicante Skotsko vyrovnají rekord nizozemské reprezentace - čtrnáct výher za sebou. "Všichni víme, jak je současné Španělsko výborné. Stát se sice může všechno, ale pevně věříme, že rozhodovat bude náš zápas," uvedl Bílek s tím, že všichni musí myslet hlavně na náš zápas.

Ovšem španělská média čekají, že trenér Del Bosque udělá v základní sestavě proti páteční výhře v Praze sedm změn, včetně brankáře. Chytat by měl Pepe Reina, popřípadě Víctor Valdés. Příležitost mají dostat i obránci Javi Martínez a Jordi Alba, záložník Santi Cazorla či útočníci Fernando Llorente a Pedro.

I Bílek chystá změny. "Máme už k dispozici navíc Plašila s Rezkem, kteří nemohli hrát proti Španělsku. Na výběr jsou i další hráči," řekl trenér, ale konkrétní nebyl.

Od soupeře, který za pochodu přebudovává celek a dá šanci mladým hráčům, čeká podobnou hru, jakou předvedl při nečekaném vítězství v Olomouci. "Jména v jejich sestavě se možná změní, ale styl hry asi zůstane. A všichni víme, jak nás v Olomouci zlobili svými brejky," připomněl trenér.

V dobrém rozpoložení byl na tiskové konferenci i kapitán Tomáš Rosický, podle něhož nemůže český celek rozhodit ani chladná atmosféra betonového stadionu, do jehož ochozů se podle odhadů chystá tři až pět tisíc diváků. "Samozřejmě, že lépe by se hrálo ve fotbalové atmosféře plného stadionu, ale musíme se soustředit pouze na hru a jít za svým cílem. Prostředí nás nemůže ovlivnit," prohlásil špílmachr reprezentace.