Před úterním zápasem v Litvě řešil kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický těžké dilema: překonat bolestivě natažená třísla a riskovat, že bude brzy střídán, nebo dát přednost svému náhradníkovi. Nakonec mu nezbývalo než zvolit druhou volbu a pak tiše trpěl v hledišti, kde utkání musel sledovat.

Rosický ještě při rozcvičování věřil, že do zápasu nastoupí, jeho jméno bylo i na oficiální soupisce. "Zkoušeli jsme to do poslední chvíle, ale nemohl jsem skutečně hrát, nebyl bych tam nijak platný. Během rozcvičky se totiž ukázalo, že to tříslo hodně táhne," vrátil se ke svému zdravotnímu stavu.

Pak mu nezbývalo než se narychlo převléct a vydat se mezi diváky po boku hráčů, kteří se nedostali mezi osmnáct vyvolených pro soupisku.

Brzy mu ale bylo jasné, že se naplní jeho vlastní prognóza a Češi soupeře "semelou". "Byl to zkušený výkon a dopadlo to přesně tak, jak se dalo očekávat. Přijeli jsme vyhrát a na hřišti to bylo pořádně vidět. Kluci zápas zvládli perfektně a baráž si zasloužíme," mínil český záložník.

Na pýchu bude čas

Nehrající vůdce měl radost, jak si ostatní počínají, ale na skutečnou pýchu je prý ještě čas. "Měl jsem velkou radost. Splnili jsme první povinnost a je fajn, že jsme to zvládli i přes nenávistnou atmosféru, v které jsme někdy museli pracovat. Na pýchu ale bude čas až tehdy, pokud postoupíme z baráže," odmítal předčasnou radost.

Už v týdnu opakovaně říkal, že mu duel v Litvě připomíná dění před závěrem kvalifikace o účast na MS 2006. "Bylo to hodně podobné, jen výhra nás posunovala dál. Stejně jako tehdy se však potvrdilo, že tým drží pospolu a dokáže reagovat i na dílčí neúspěchy," připomněl Rosický, že tým prožíval během posledních dvou let těžké chvíle.

Jedinou vadou na postupové kráse je skutečnost, že minimálně na úvod baráže asi tým bude postrádat Tomáše Hübschmana i Romana Hubníka, kteří byli v posledních zápasech vyloučeni. "Komplikace to samozřejmě bude, ale teď je těžké hledat varianty, jak je nahradit. Každopádně to je jediná kaňka našeho postupu," připustil, že zkušení defenzivní hráči se budou jen těžko nahrazovat.

Znovu připomněl, že tým se v posledních zápasech zvedal a ani prohra se Španěly na tom nemohla nic změnit. "Ono je totiž také třeba zohlednit sílu soupeře. Španělé byli naprosto ve všem lepší, nyní na ně nemáme. Ovšem náš tým dokázal, že není slabý a o Euro se máme právo ucházet," prohlásil český špílmachr.