Sebevědomí Černohorci se přes složitou situaci nevzdali a od porážky 0:2 v Praze prohlašují, že připraví českému týmu v odvetě fotbalové peklo. Černohorský celek nicméně už od března čeká na výhru a jeho současný kouč Branko Brnovič v roli hlavního trenéra ještě nemá na kontě ani jednu. Rád by se jí dočkal dnes, kdy od 20.15 začne v Podgorici odvetný zápas.

Řeči nevyhrávají

Češi si pražskou výhru 2:0 užili, ale už bezprostředně po ní výsledek s vědomím odvety nepřeceňovali. "Řeči ještě nikoho dál nedostaly," reagovali s pokrčením ramen a úsměvem, kdykoliv dostali dotaz na sebevědomá prohlášení soupeře.

Brankář Petr Čech však tuší, že bude mít v odvetě více práce než v Praze a že jej čeká více vzdušných soubojů s vysokými hráči soupeře.

"Víme, že nás čeká ještě hodně práce. Mistrovství je relativně blízko, ale za 90 minut se může stát cokoli. Ale nastoupíme s pokorou a vědomím, že pokud podáme stejný výkon jako v Praze, tak budeme mít postup blízko," prohlásil muž, který se mezi tyčemi objeví znovu s ochranným obličejovým krytem kvůli zlomenému nosu.

V krátkém čase mezi oběma zápasy toho fotbalisté už mnoho nenatrénovali a více se věnovali regeneraci. Češi svůj hlavní trénink schovali za zavřenými dveřmi v neděli před odletem, jejich soupeř se připravoval v neděli večer na Městském stadionu Podgorica, kde se bude odveta hrát.

V českém týmu panuje pozitivní atmosféra. Zhmožděný nárt Tomáše Rosického se prý zlepšuje a k dispozici na úterní duel bude už i Roman Hubník, jenž v Praze nemohl nastoupit kvůli trestu za vyloučení v Litvě.

Je však otázkou, zda bude Bílek do osvědčené páteční sestavy sahat, spíše se dá předpokládat, že se na stoperu objeví znovu Michal Kadlec. Jediná změna by mohla přijít na hrotu útoku, kde by už mohl nastoupit uzdravený Milan Baroš místo Tomáše Pekharta.

Bez Jovanoviče

Bílek své plány tajil i na tiskové konferenci, která byla jeho prvním veřejným vystoupením od úvodního utkání. Jisté však je, že odvetu nestráví jeho svěřenci pouze bráněním. "Jsme v poločase a stále nás čeká tvrdá práce," zopakoval dnes svá slova, která vyřkl už po pátečním duelu.

V den zápasu může kouč zavzpomínat, jak 15. listopadu 1989 byl u toho, když československá reprezentace naposledy postoupila na mistrovství světa.

"Ani jsem si až do dneška souvislosti neuvědomoval. Připomněl mi to mluvčí týmu. Ale je fakt, že mám na ty okamžiky výborné vzpomínky a vůbec bych se nezlobil, pokud bych si je mohl zopakovat," řekl trenér v dějišti utkání.

Také do domácí sestavy se může vrátit stoper, neboť Marko Baša se už zotavil ze zranění. Trenér Brnovič tak bude mít jednodušší úkol zacelit místo po levém obránci Milanu Jovanovičovi, jenž jako jediný z dvanácti hráčů ohrožených zákazem startu dostal v Praze žlutou kartu a odvetu bude sledovat jen z hlediště.

"Máme dost kvalitních hráčů, abychom dokázali ztrátu z Prahy dohnat. Češi nás zaskočili druhým gólem, ale vyhrát o tři góly je v našich silách," pumpoval znovu optimismus do svých hráčů Brnovič, který ještě jako hlavní trenér nikdy tým nedovedl k vítězství. Černá Hora navíc ve své krátké historii nikdy nedokázala vyhrát soutěžní zápas výsledkem, který by jí v úterý vynesl postup.

Čekají plný stadion

Místní hlediště ještě v neděli nebylo vyprodané, ale pořadatelé věří, že dvanáctitisícový stadion diváci zcela naplní a domácí tým získá potřebnou podporu.

Aby Černá Hora postoupila, potřebuje vyhrát rozdílem tří a více branek, případná výhra domácích 2:0 bude znamenat prodloužení a možný penaltový rozstřel. Každý jiný výsledek pošle dál Čechy, kteří nechyběli na žádném ze čtyř předchozích evropských šampionátů.

Zápas začne ve 20:15, rozhodovat ho bude Ital Nicola Rizzoli. Přímo jej budou vysílat ČT4 a Radiožurnál.

Předpokládané sestavy:

Černá Hora: M. Božovič - Pavičevič, Baša, Savič, Džudovič - Drinčič, Pekovič - Vukčevič, Jovetič, Damjanovič - Vučinič.

Česko: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Hubník, Kadlec - Rezek, Plašil, Jiráček, Pilař - Rosický - Pekhart (Baroš).

Související